







iBUYPOWER Y40 Gaming PC Desktop - AMD Ryzen 7 7800X3D, NVIDIA GeForce RTX 5060Ti 8GB, 32GB DDR5 RGB RAM, 1TB NVMe SSD
$2,038.80
In Stock
SKU: 731B1FDB
Key Features:
600WWindows 11 Home+9 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | iBUYPOWER |
| Department | IBUYPOWER |
| Power Supply | 600W |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 5060Ti 8GB |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5200 |
| SSD | 1TB |
| Screen Size | No Screen |
| Bluetooth | Yes |
| First Listed on Newegg | January 21, 2026 |
| Item Model Number | 731B1FDB |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
iBUYPOWER Y40 Gaming PC Desktop β AMD Ryzen 7 7800X3D, NVIDIA GeForce RTX 5060Ti 8GB, 32GB DDR5 RGB RAM, 1TB NVMe SSD
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.