










iBUYPOWER Y70TI Gaming PC Desktop Computer with HYTE Touch Screen Case, AMD Ryzen 7 9800X3D CPU, NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GPU, 32GB DDR5 RGB RAM,
$3,958.80
In Stock
SKU: 7CCC019E
Key Features:
AMD Ryzen 7 9000 SeriesNVIDIA GeForce RTX 5080 16GB+9 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | iBUYPOWER |
| Department | IBUYPOWER |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power Supply | 850W |
| Memory Speed | DDR5 5200 |
| Screen Size | 14.9 |
| Bluetooth | Yes |
| First Listed on Newegg | February 04, 2026 |
| Brand | iBUYPOWER |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| CPU Speed | 4.7 GHz |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB |
| Memory Storage Capacity | 2 TB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Personal computer design type | Computer Tower |
| Screen Size | 14.9 Inches |
| Item Model Number | 7CCC019E |
About This Item
- βAMD Ryzen 7 9800X3D, NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB, 32GB DDR5 RGB 5200MHz 16x2 2TB NVMe SSD, WIFI Ready, Windows 11 Home
- βConnectivity: 6 x USB 3.1 | 1x RJ-45 Network Ethernet 10/100/1000 | Audio: On board audio
- βSpecial Add-Ons: Tempered Glass RGB Gaming Case | 802.11AC Wi-Fi Included | 16 Color RGB Lighting Case | Free iBuyPower Gaming Keyboard & RGB Gaming Mouse | No Bloatware
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
iBUYPOWER Y70TI Gaming PC Desktop Computer with HYTE Touch Screen Case, AMD Ryzen 7 9800X3D CPU, NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GPU, 32GB DDR5 RGB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Home, Keyboard, Mouse β Black
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.