










iClever HS19 Kids Headphones with Microphone, Volume Limiter 74/85dBA, Sharing Function Stereo Headphones for Kids Girls Boys, Foldable Over-Ear for Online...
In Stock
SKU: 0FF60932
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | iClever |
| Department | Accessories |
| Built-in Microphone & Great Compatibility | iClever wired headphones work with the In-line microphone making them perfect for Online Courses and Voice calls. These Over-Ear headphones support devices with 3.5mm audio jack like Chromebook, Kindle Fire Tablet, Switch, iPad, Laptop, PC etc. |
| 74/85dBA Safe Volume Control | Specially designed for children, the kids headphones can be limited to a sound level of 74dBA to prevent damages to kid's ears in daily life, and also allow to reach 85dBA for clearer but still safe sound under the condition of airplane rumbles, car noises etc. |
| Stereo Sound & FunShare | With built-in 40mm drivers, our headphones emit a full balanced stereo sound, making them perfect for playing games and listening to music. Kids can insert another headphone plug into the sharing jack to share audio with friends or families, no splitters or special cables needed. |
| Comfort Wear & Foldable Design | The ultra-soft earmuffs and over-ear design make better isolation from ambient noise and good breathability, thus your kids won't feel tired even for a long-time wear. kids headphones for travel are foldable and compact, convenient for carrying and storage. |
| Generous Warranty | At iClever, we always put customers first, and we're proud to stand by the quality of our products. You are entitled to enjoy 24-hour Customer-friendly Support Service. Any questions please feel hassle-free to contact us. |
| Brand | iClever |
| Model Number | HS19 |
| Model Name | IC-HS19 |
| Built-In Media | User Manual |
| Age Range Description | Kid |
| Customer Package Type | Individually Packed |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 19 |
| Global Trade Identification Number | 06972312831457 |
| Manufacturer | iClever |
| Item Type Name | portable audio or video systems |
| Item height | 2 inches |
| Manufacturer Contact Information | Yiwushi, Zhejiangsheng 301302,CN |
| Warranty Description | 18-month replacement warranty and 24-hour Customer-friendly Support Service |
| Colour | A. Pink |
| Theme | Video Game |
| Subject Character | Wired Headphones |
| Style Name | Modern |
| Item Weight | 172 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Sensitivity | 94 dB |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Additional Features | Adjustable Headband |
| Enclosure Material | Polyurethane (PU) |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | Chromebook, Nintendo Switch, iPad, Smartphone, Computer, MP3/4, Amazon Fire Tablet, Study Tablet, Laptop, PC |
| Cable Features | Retractable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Carrying Case Material | cardboard |
| Number of Power Levels | 2 |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Circle |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Wired |
| Item Model Number | 0FF60932 |
About This Item
- βBuilt-in Microphone & Great Compatibility: iClever wired headphones work with the In-line microphone making them perfect for Online Courses and Voice calls. These Over-Ear headphones support devices with 3.5mm audio jack like Chromebook, Kindle Fire Tablet, Switch, iPad, Laptop, PC etc.
- β74/85dBA Safe Volume Control: Specially designed for children, the kids headphones can be limited to a sound level of 74dBA to prevent damages to kid's ears in daily life, and also allow to reach 85dBA for clearer but still safe sound under the condition of airplane rumbles, car noises etc.
- βStereo Sound & FunShare: With built-in 40mm drivers, our headphones emit a full balanced stereo sound, making them perfect for playing games and listening to music. Kids can insert another headphone plug into the sharing jack to share audio with friends or families, no splitters or special cables needed.
- βComfort Wear & Foldable Design: The ultra-soft earmuffs and over-ear design make better isolation from ambient noise and good breathability, thus your kids won't feel tired even for a long-time wear. kids headphones for travel are foldable and compact, convenient for carrying and storage.
- βGenerous Warranty: At iClever, we always put customers first, and we're proud to stand by the quality of our products. You are entitled to enjoy 24-hour Customer-friendly Support Service. Any questions please feel hassle-free to contact us.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Built-in Microphone & Great Compatibility: iClever wired headphones work with the In-line microphone making them perfect for Online Courses and Voice calls. These Over-Ear headphones support devices with 3.5mm audio jack like Chromebook, Kindle Fire Tablet, Switch, iPad, Laptop, PC etc. 74/85dBA Safe Volume Control: Specially designed for children, the kids headphones can be limited to a sound level of 74dBA to prevent damages to kid's ears in daily life, and also allow to reach 85dBA for clearer but still safe sound under the condition of airplane rumbles, car noises etc. Stereo Sound & FunShare: With built-in 40mm drivers, our headphones emit a full balanced stereo sound, making them perfect for playing games and listening to music. Kids can insert another headphone plug into the sharing jack to share audio with friends or families, no splitters or special cables needed. Comfort Wear & Foldable Design: The ultra-soft earmuffs and over-ear design make better isolation from ambient noise and good breathability, thus your kids won't feel tired even for a long-time wear. kids headphones for travel are foldable and compact, convenient for carrying and storage. Generous Warranty: At iClever, we always put customers first, and we're proud to stand by the quality of our products. You are entitled to enjoy 24-hour Customer-friendly Support Service. Any questions please feel hassle-free to contact us.
Our Take
The right iClever accessory can extend the life and usefulness of your devices. Vivabay picks accessories that are well-built, compatible, and fairly priced.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 22% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.