










Logitech G PRO X 2 Lightspeed Wireless Gaming Headset: Wireless Gaming Headphones with Mic, 50mm Graphene Drivers, 2.02.0—7.1 Surround, Bluetooth/USB/3.5mm Aux, for...
In Stock
SKU: 5374A87A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Logitech G |
| Department | Headsets |
| Comfortable | These noise isolating wireless headphones with mic have a rotating durable hinge and rotating soft memory foam earpads—available in leatherette or breathable velour |
| Connectivity | LIGHTSPEED wireless, Bluetooth and 3.5mm Aux Cord for connectivity options; USB-A to USB-C cable, USB-A Dongle with 3.5mm port, 3.5mm audio cable included |
| Long Battery Life and Range | Equipped with pro-grade Logitech LIGHTSPEED wireless technology, with up to 50 hours battery life (2) and 30m of 2.4 GHz wireless range (2) |
| Pro Wireless Headset Gaming | Based on the award-winning PRO X Gaming Headset, the new PRO X 2 was collaboratively designed with and for pro gamers to help them win |
| Clear Audio | This bluetooth gaming headset has 50mm Graphene drivers provide clear and immersive audio with low distortion—capturing the entire soundscape of the game with audio cues like footsteps and actions |
| Brand Name | Logitech G |
| Model Number | 981-001262 |
| Model Name | 981-001262 |
| Built-In Media | Ear Cushions |
| Age Range Description | Any age |
| Customer Package Type | FFP |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 1 |
| UPC | 097855183767 |
| Manufacturer | Logitech |
| Item Type Name | Wireless Gaming Headset |
| External Testing Certification | Não aplicável |
| Warranty Description | Manufacturer’s warranty can be requested from customer service. |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over-the-head |
| Control Type | Media Control |
| Control Method | App |
| Item Weight | 12.16 Ounces |
| Unit Count | 12.16 Ounce |
| Impedance | 38 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 87.8 dB |
| Frequency Range | 20,000 hertz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 5.1 Inches |
| Additional Features | Adjustable Headband, Detachable Cable, Fast Charging, Lightspeed, Microphone Included, Rechargeable Battery, Volume Control |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | PlayStation 5, Nintendo Switch, PlayStation 4 |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 30 Meters |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Color | Black |
| Theme | Video Game |
| Style Name | Wireless |
| Carrying Case Color | Black |
| Battery Charge Time | 2 Hours |
| Battery Average Life | 50 Hours |
| Item Model Number | 5374A87A |
About This Item
- ●Comfortable: These noise isolating wireless headphones with mic have a rotating durable hinge and rotating soft memory foam earpads—available in leatherette or breathable velour
- ●Connectivity: LIGHTSPEED wireless, Bluetooth and 3.5mm Aux Cord for connectivity options; USB-A to USB-C cable, USB-A Dongle with 3.5mm port, 3.5mm audio cable included
- ●Long Battery Life and Range: Equipped with pro-grade Logitech LIGHTSPEED wireless technology, with up to 50 hours battery life (2) and 30m of 2.4 GHz wireless range (2)
- ●Pro Wireless Headset Gaming: Based on the award-winning PRO X Gaming Headset, the new PRO X 2 was collaboratively designed with and for pro gamers to help them win
- ●Clear Audio: This bluetooth gaming headset has 50mm Graphene drivers provide clear and immersive audio with low distortion—capturing the entire soundscape of the game with audio cues like footsteps and actions
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Comfortable: These noise isolating wireless headphones with mic have a rotating durable hinge and rotating soft memory foam earpads—available in leatherette or breathable velour Connectivity: LIGHTSPEED wireless, Bluetooth and 3.5mm Aux Cord for connectivity options; USB-A to USB-C cable, USB-A Dongle with 3.5mm port, 3.5mm audio cable included Long Battery Life and Range: Equipped with pro-grade Logitech LIGHTSPEED wireless technology, with up to 50 hours battery life (2) and 30m of 2.4 GHz wireless range (2) Pro Wireless Headset Gaming: Based on the award-winning PRO X Gaming Headset, the new PRO X 2 was collaboratively designed with and for pro gamers to help them win Clear Audio: This bluetooth gaming headset has 50mm Graphene drivers provide clear and immersive audio with low distortion—capturing the entire soundscape of the game with audio cues like footsteps and actions
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 5.0/5 by verified buyers — 8 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.