










Logitech G Pro X Wired Gaming Headset: Blue VO!CE Detachable Boom Mic, DTS 7.1, 50 mm Drivers, USB/3.5mm Aux, Spare Memory Foam Ear Pads, USB DAC & Bag Included - Black
In Stock
SKU: 3C932E94
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Logitech G |
| Department | Headsets & Microphones |
| Brand | Logitech G |
| Model Number | 981-000817 |
| Model Name | PRO 7.1 Gaming Headset |
| Built-In Media | PRO gaming headset, Noise isolating leatherette ear pads, Microsuede ear pads, Detachable mic with full pop-filter, Console/PC cable with inline volume and mute, PC splitter for separate mic and headphone jacks, User documentation |
| Age Range Description | Unisex |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 1 |
| UPC | 097855151032 |
| Global Trade Identification Number | 00097855151032 |
| Manufacturer | Logitech Canada |
| Item Type Name | Headphones, Headsets (Wired, Wireless, Bluetooth) |
| Item height | 18.2 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | Newark, CA 94560, USA |
| External Testing Certification | ANATEL |
| Warranty Description | 1 Year Limited Hardware Warranty |
| Control Type | Noise Control |
| Control Method | App |
| Item Weight | 9.14 Ounces |
| Unit Count | 1 Count |
| Impedance | 35 Ohms |
| Noise Control | Passive Noise Cancellation |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 5.1 Inches |
| Additional Features | Lightweight, Microphone Included, Volume Control |
| Enclosure Material | Headband: TR90 nylon, Joint: Glass fiber reinforced nylonβ, Slider: Stainless steel |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Compatible Devices | PC, Xbox One, Xbox Series X, S, PS5, PS4, Nintendo Switch, Windows PC |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | RF |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Colour | Black |
| Theme | Video Game |
| Style Name | G Pro X |
| Item Model Number | 3C932E94 |
About This Item
- βDetachable pro grade microphone featuring real time Blue Voice technology, including noise reducer, compressor, limiter and more for cleaner, professional sounding voice comms; Requires included USB external sound card, Windows PC, and Logitech G HUB software
- βNext gen 7.1 and object based surround sound for greater in game positional, distance, and object awareness during gameplay. Requires included USB external sound card, Windows PC, and Logitech G HUB software
- βSoft memory foam ear-pads with your choice of premium passive noise canceling leatherette or soft, breathable velour for supreme comfort
- βBuilt to last with a durable aluminum fork and steel headband. Impedance - 35 Ohm
- βAdvanced PRO G 50 millimeter drivers deliver clear and precise sound imaging with improved bass response. Hear footsteps and environmental cues with clarity to give you the competitive advantage in game
- βPremium USB external sound card with EQ profile storage delivers tournament level game sound and voice comms. Use Logitech G HUB to save EQ settings to onboard memory to use or tournament systems; Requires PC running G HUB software
- βPro designed EQ profiles available for download with Logitech G Hub software; Onboard memory lets you save user or pro tuned 5 band EQ for tournament use
- βPRO X gaming headset also comes with a mobile cable featuring an inline mic so you can use the headset without the boom mic. The headset also includes a carrying bag to keep the headset and accessories protected during travel. 2-year Limited hardware warranty
Customer Reviews (9)
Based on 9 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Detachable pro grade microphone featuring real time Blue Voice technology, including noise reducer, compressor, limiter and more for cleaner, professional sounding voice comms; Requires included USB external sound card, Windows PC, and Logitech G HUB software Next gen 7.1 and object based surround sound for greater in game positional, distance, and object awareness during gameplay. Requires included USB external sound card, Windows PC, and Logitech G HUB software Soft memory foam ear-pads with your choice of premium passive noise canceling leatherette or soft, breathable velour for supreme comfort Built to last with a durable aluminum fork and steel headband. Impedance - 35 Ohm Advanced PRO G 50 millimeter drivers deliver clear and precise sound imaging with improved bass response. Hear footsteps and environmental cues with clarity to give you the competitive advantage in game Premium USB external sound card with EQ profile storage delivers tournament level game sound and voice comms. Use Logitech G HUB to save EQ settings to onboard memory to use or tournament systems; Requires PC running G HUB software Pro designed EQ profiles available for download with Logitech G Hub software; Onboard memory lets you save user or pro tuned 5 band EQ for tournament use PRO X gaming headset also comes with a mobile cable featuring an inline mic so you can use the headset without the boom mic. The headset also includes a carrying bag to keep the headset and accessories protected during travel. 2-year Limited hardware warranty
Our Take
Logitech G smartphones come with a range of features at different price points. At Vivabay, we help you cut through the marketing noise β focusing on what actually matters: battery life, camera quality, screen brightness, and long-term software support.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 9 reviews confirm quality.
- βCurrently 7% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- β