










Logitech G335 Wired Gaming Headset, with Flip to Mute Microphone, 3.5mm Audio Jack, Memory Foam Earpads, Lightweight, Compatible with PC, PlayStation, Xbox, Nintendo...
In Stock
SKU: 5BD6DACA
Color: China, Standard Packaging, Black, Wired, 240 Grams, 1 Count, Plastic
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Logitech G |
| Department | Gaming Headsets |
| Lightweight Design | Weighing in at only 8.5 oz (240 g), G335 is smaller and lighter than the G733, features a suspension headband to help distribute weight and is adjustable for a customized fit |
| All-day Comfort | Soft memory foam ear pads and sports mesh material are comfortable for extended use so you can take your gaming to the next level in style and comfort |
| Plug and Play | Quickly jump into your game and simply connect with the 3.5 mm audio jack; these colorful headphones are compatible with PC, laptop, gaming consoles, and select mobile devices |
| Headset Controls | The volume roller is located directly on the ear cup to quickly turn up your game or music, while the mic can be easily flipped up to mute and move it out of the way |
| Impressive Sound | With 40 mm neodymium drivers, the G335 computer gaming headset delivers crisp, clear stereo sound that makes your game come alive |
| PC and Console Compatible | This gaming headset with microphone is compatible with PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X | S, and Nintendo Switch/Switch 2 with 3.5 mm audio connection |
| Vibrant Colors | G335 over-ear headset is available in multiple colorways, each with its own vibrant reversible, washable elastic headband and corresponding memory foam earpads |
| Discord Certified | This Logitech G wired headset is Discord Certified, ensuring crystal-clear communication performance with amazing sound and voice clarity for all your gaming endeavors |
| Brand | Logitech G |
| Model Number | 981-000977 |
| Model Name | G335 |
| Built-In Media | G335 Wired Gaming Headset, PC splitter for separate mic and headphone jacks (Y-splitter), User Manual |
| Age Range Description | Information Not Available |
| Country of Origin | China |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 335 |
| UPC | 097855165459 |
| Global Trade Identification Number | 00097855165459 |
| Manufacturer | Logitech |
| Item Type Name | portable audio or video systems |
| Item height | 8.23 inches |
| Manufacturer Contact Information | Newark, CA 94560, USA |
| External Testing Certification | Grau 1, Não aplicável |
| Warranty Description | 1 Year Limited Hardware Warranty |
| Colour | Black |
| Theme | Video Game |
| Style Name | Wired |
| Item Weight | 240 Grams |
| Unit Count | 1 Count |
| Impedance | 36 Ohms |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 87.5 dB |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Additional Features | Lightweight, Microphone Included, Volume Control |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Movies and Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | Laptops, Mobile Devices, Nintendo Switch, PC, PlayStation, Xbox |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Is Electric | No |
| Number of Power Levels | 1 |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Information Not Available |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | On Ear |
| Earpiece Shape | Circumaural |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Wired |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | 5BD6DACA |
About This Item
- ●Lightweight Design: Weighing in at only 8.5 oz (240 g), G335 is smaller and lighter than the G733, features a suspension headband to help distribute weight and is adjustable for a customized fit
- ●All-day Comfort: Soft memory foam ear pads and sports mesh material are comfortable for extended use so you can take your gaming to the next level in style and comfort
- ●Plug and Play: Quickly jump into your game and simply connect with the 3.5 mm audio jack; these colorful headphones are compatible with PC, laptop, gaming consoles, and select mobile devices
- ●Headset Controls: The volume roller is located directly on the ear cup to quickly turn up your game or music, while the mic can be easily flipped up to mute and move it out of the way
- ●Impressive Sound: With 40 mm neodymium drivers, the G335 computer gaming headset delivers crisp, clear stereo sound that makes your game come alive
- ●PC and Console Compatible: This gaming headset with microphone is compatible with PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X | S, and Nintendo Switch/Switch 2 with 3.5 mm audio connection
- ●Vibrant Colors: G335 over-ear headset is available in multiple colorways, each with its own vibrant reversible, washable elastic headband and corresponding memory foam earpads
- ●Discord Certified: This Logitech G wired headset is Discord Certified, ensuring crystal-clear communication performance with amazing sound and voice clarity for all your gaming endeavors
Customer Reviews (11)
Based on 11 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Lightweight Design: Weighing in at only 8.5 oz (240 g), G335 is smaller and lighter than the G733, features a suspension headband to help distribute weight and is adjustable for a customized fit All-day Comfort: Soft memory foam ear pads and sports mesh material are comfortable for extended use so you can take your gaming to the next level in style and comfort Plug and Play: Quickly jump into your game and simply connect with the 3.5 mm audio jack; these colorful headphones are compatible with PC, laptop, gaming consoles, and select mobile devices Headset Controls: The volume roller is located directly on the ear cup to quickly turn up your game or music, while the mic can be easily flipped up to mute and move it out of the way Impressive Sound: With 40 mm neodymium drivers, the G335 computer gaming headset delivers crisp, clear stereo sound that makes your game come alive PC and Console Compatible: This gaming headset with microphone is compatible with PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X | S, and Nintendo Switch/Switch 2 with 3.5 mm audio connection Vibrant Colors: G335 over-ear headset is available in multiple colorways, each with its own vibrant reversible, washable elastic headband and corresponding memory foam earpads Discord Certified: This Logitech G wired headset is Discord Certified, ensuring crystal-clear communication performance with amazing sound and voice clarity for all your gaming endeavors
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Logitech G gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort — the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.4/5 by verified buyers — 11 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.