








Logitech G432 Wired Gaming Headset, 7.1 Surround Sound, DTS Headphone:X 2.0, Flip-to-Mute Mic, PC (Leatherette) Black/Blue
In Stock
SKU: 37F6B7B2
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Logitech G |
| Department | Headsets |
| Frequency Response | 20Hz-20KHz.Headphones fit type:On-Ear |
| Advanced DTS Headphone | X 2; 0 surround sound creates precise positional audio and a 3D soundscape |
| Brand Name | Logitech G |
| Model Number | 981-000769 |
| Model Name | Logitech G432 DTS:X 7.1 Surround Sound Wired PC Gaming Headset(Leatherette) |
| Built-In Media | Information Not Available |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 1 |
| UPC | 097855145703 |
| Global Trade Identification Number | 00097855145703 |
| Manufacturer | Logitech |
| Item Type Name | Gaming Headset |
| External Testing Certification | Não aplicável |
| Warranty Description | Manufacturer’s warranty can be requested from customer service. |
| Color | Black Blue |
| Theme | Video Game |
| Style Name | Surround |
| Item Weight | 1.2 Pounds |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 39 Ohms |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 107 dB |
| Frequency Range | 20 - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 5.1 Inches |
| Additional Features | Microphone Included |
| Enclosure Material | Faux Leather |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Compatible Devices | PC, Mac, PS4, Xbox One, Nintendo Switch |
| Cable Features | Retractable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | RF |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Rectangle |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Touch |
| Item Model Number | 37F6B7B2 |
About This Item
- ●Frequency Response: 20Hz-20KHz.Headphones fit type:On-Ear
- ●Advanced DTS Headphone: X 2; 0 surround sound creates precise positional audio and a 3D soundscape
- ●Large 50 millimeter audio drivers produce great sound for a more immersive gaming experience
- ●6 millimeter flip to mute mic with volume control at your fingertips
- ●Connects to PC, mobile devices and game consoles via simple 3.5 millimeter or USB DAC input
- ●Premium leatherette ear pads and headband for comfortable gaming
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Frequency Response: 20Hz-20KHz.Headphones fit type:On-Ear Large 50 millimeter audio drivers produce great sound for a more immersive gaming experience Advanced DTS Headphone: X 2; 0 surround sound creates precise positional audio and a 3D soundscape 6 millimeter flip to mute mic with volume control at your fingertips Connects to PC, mobile devices and game consoles via simple 3.5 millimeter or USB DAC input Premium leatherette ear pads and headband for comfortable gaming
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.9/5 by verified buyers — 10 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.