










Logitech G435 Lightspeed & Bluetooth Wireless Gaming Headset - Lightweight Over-Ear Headphones, Built-in mics, 18h Battery, Dolby Atmos, PC, PS4, PS5, Nintendo Switch/Switch 2,...
In Stock
SKU: 70D539E3
Color: Select an option
Price range: $46.80 – $60.50
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Logitech G |
| Department | Gaming Headsets |
| Versatile | Logitech G435 is the first headset with LIGHTSPEED wireless and low latency Bluetooth connectivity, providing more freedom of play on PC, Mac, smartphones, PlayStation and Nintendo Switch/Switch 2 gaming devices |
| Lightweight | With a lightweight construction, this wireless gaming headset weighs only 5.8 oz (165 g), making it comfortable to wear all day long |
| Superior voice quality | Be heard loud and clear thanks to the built-in dual beamforming microphones that eliminate the need for a mic arm and reduce background noise |
| Immersive sound | This cool and colorful headset delivers carefully balanced, high-fidelity audio with 40 mm drivers; compatibility with Dolby Atmos, Tempest 3D AudioTech and Windows Sonic for a true surround sound experience |
| Long battery life | No need to stop the game to recharge thanks to G435's 18 hours of battery life, allowing you to keep playing, talking to friends, and listening to music all day |
| Total comfort | G435 small gaming headset fits a wide range of people but is designed for younger players with memory foam ear cushions and sizing for smaller head sizes |
| Safer | An optional max volume limiter at less than 85 decibel can be activated to protect eardrums during extended use |
| Brand | Logitech G |
| Model Number | 981-001049 |
| Model Name | 981-001049 |
| Built-In Media | G435 Headset, LIGHTSPEED wireless USB-A receiver, USB-C to USB-A charging cable, User Documentation |
| Age Range Description | Adult |
| Country of Origin | China |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| UPC | 097855165763 |
| Global Trade Identification Number | 00097855165763 |
| Manufacturer | Logitech |
| Item Type Name | portable audio or video systems |
| Item height | 7 inches |
| Manufacturer Contact Information | Newark, CA 94560, US |
| External Testing Certification | ANATEL: 101392103229, 101402103229 |
| Warranty Description | 1 Year Limited Hardware Warranty |
| Colour | Black |
| Style Name | earbud |
| Item Weight | 5.8 Ounces |
| Unit Count | 1 Count |
| Impedance | 20 Ohms |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Additional Features | Lightweight, Microphone Included |
| Enclosure Material | Plastic |
| Antenna Location | Gaming, Recording |
| Compatible Devices | Laptops, Desktops, Gaming Consoles, Smartphones, Tablets, Smart Speakers, Televisions |
| Cable Features | Wireless |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless and Bluetooth |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | On-ear |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Integrated into the product |
| Battery Charge Time | 18 Hours |
| Battery Average Life | 18 Hours |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 87.5 dB |
| Headphones Jack | usb |
| Model Name | G733 LIGHTSPEED |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | RF |
| Included Components | Headset |
| Age Range (Description) | Kid |
| Material | Memory Foam |
| Specific Uses For Product | Gaming, Personal, Streaming |
| Charging Time | 29 Hours |
| Compatible Devices | Pc,Gaming Console |
| Control Type | Noise Control |
| Cable Feature | Without Cable |
| Item Weight | 9.8 ounces |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Style | Gaming Headset |
| Control Method | Push Button |
| Number of Items | 1 |
| Battery Life | 29 Hour |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Range | 20 Meters |
| Audio Driver Size | 5.1 Inches |
| Earpiece Shape | Over-the-head |
| Hardware Interface | USB |
| UPC | 097855155580 |
| Input Device Interface | Wireless |
| Noise Control Features | Noise Cancellation, Echo Cancellation |
| Generation | 3 |
| Supports Bluetooth Technology | No |
| Special Feature | Lightweight, Microphone Included |
| Manufacturer | Logitech G |
| Product Dimensions | 8.5 x 8.3 x 4.1 inches |
| Item model number | 981-000863 |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Date First Available | August 25, 2020 |
| Units | 1.0 Count |
| Brand | Logitech G |
| Color | Black |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | On Ear |
| Impedance | 0.01 Ohms |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | 70D539E3 |
About This Item
- ●Versatile: Logitech G435 is the first headset with LIGHTSPEED wireless and low latency Bluetooth connectivity, providing more freedom of play on PC, Mac, smartphones, PlayStation and Nintendo Switch/Switch 2 gaming devices
- ●Lightweight: With a lightweight construction, this wireless gaming headset weighs only 5.8 oz (165 g), making it comfortable to wear all day long
- ●Superior voice quality: Be heard loud and clear thanks to the built-in dual beamforming microphones that eliminate the need for a mic arm and reduce background noise
- ●Immersive sound: This cool and colorful headset delivers carefully balanced, high-fidelity audio with 40 mm drivers; compatibility with Dolby Atmos, Tempest 3D AudioTech and Windows Sonic for a true surround sound experience
- ●Long battery life: No need to stop the game to recharge thanks to G435's 18 hours of battery life, allowing you to keep playing, talking to friends, and listening to music all day
- ●Total comfort: G435 small gaming headset fits a wide range of people but is designed for younger players with memory foam ear cushions and sizing for smaller head sizes
- ●Safer: An optional max volume limiter at less than 85 decibel can be activated to protect eardrums during extended use
- ●Plastic parts in G435 include 22% certified post consumer recycled plastic*. Uses FSC-certified paper for responsible packaging.
- ●Personalize your Logitech wireless gaming headset lighting with 16.8M vibrant colors. Enjoy front-facing, dual-zone Lightsync RGB with preset animations—or create your own using G HUB software.
- ●Total freedom - 20 meter range and Lightspeed wireless audio transmission. Keep playing for up to 29 hours. Play in stereo on PS4. Note: Change earbud tips for optimal sound quality. Uses: Gaming, Personal, Streaming, gaming headphones wireless.
- ●Hear every audio cue with breathtaking clarity and get immersed in your game. PRO-G drivers in this wireless gaming headset with mic reduces distortion and delivers precise, consistent, and rich sound quality.
- ●Advanced Blue VO CE mic filters make your voice sound richer, cleaner, and more professional. Perfect for use with a wireless headset on PC and other devices—customize your audio with G HUB.
- ●Enjoy all-day comfort with a colorful, reversible suspension headband designed for long play sessions. This wireless gaming headset is built for gamers on PC, PS5, PS4, and Nintendo Switch.
Customer Reviews (9)
Based on 9 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Versatile: Logitech G435 is the first headset with LIGHTSPEED wireless and low latency Bluetooth connectivity, providing more freedom of play on PC, Mac, smartphones, PlayStation and Nintendo Switch/Switch 2 gaming devices Lightweight: With a lightweight construction, this wireless gaming headset weighs only 5.8 oz (165 g), making it comfortable to wear all day long Superior voice quality: Be heard loud and clear thanks to the built-in dual beamforming microphones that eliminate the need for a mic arm and reduce background noise Immersive sound: This cool and colorful headset delivers carefully balanced, high-fidelity audio with 40 mm drivers; compatibility with Dolby Atmos, Tempest 3D AudioTech and Windows Sonic for a true surround sound experience Long battery life: No need to stop the game to recharge thanks to G435's 18 hours of battery life, allowing you to keep playing, talking to friends, and listening to music all day Total comfort: G435 small gaming headset fits a wide range of people but is designed for younger players with memory foam ear cushions and sizing for smaller head sizes Plastic parts in G435 include 22% certified post consumer recycled plastic*. Uses FSC-certified paper for responsible packaging. Safer: An optional max volume limiter at less than 85 decibel can be activated to protect eardrums during extended use
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Logitech G gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort — the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.8/5 by verified buyers — 9 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.