




Maped Twist’n Flex Patterns Unbreakable Ruler, 30cm, 1 Ruler, Colour Will Vary (279315)
(13 reviews)
$2.70
In Stock
SKU: FB071522
Key Features:
Maped03154142793157+12 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Maped |
| Department | Office & School Supplies |
| Brand | Maped |
| Global Trade Identification Number | 03154142793157 |
| Item Type Name | 30 cm Twist' N Flex Decor Ruler |
| Included Components | Ruler |
| Country Of Origin | China |
| Item height | 39.5 Centimetres |
| Manufacturer | Maped Canada Inc. |
| Item Weight | 9 g |
| Manufacturer Contact Information | SEATTLE, WA, 98116 US |
| Material | Plastic |
| Graduation Range | 30 Centimeters |
| Item Dimensions L x W | 5.2L x 0.4W Centimetres |
| Colour | Assorted |
| Style Name | Flexible |
| Item Model Number | FB071522 |
About This Item
- ●Unbreakable ruler shows graduation in cm
- ●Bends and twists, will not break
- ●Perfect ruler for school
- ●Fits easily in backpack or in binder pocket
- ●3 assorted colours - pink, blue and green (Colour will vary)
Customer Reviews (13)
4.7
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Unbreakable ruler shows graduation in cm Bends and twists, will not break Perfect ruler for school Fits easily in backpack or in binder pocket 3 assorted colours - pink, blue and green (Colour will vary)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.7/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.