









MEJE Wall Hung Toilet Bowl Including Soft Close Seat,Dual Flush,Glossy White
In Stock
SKU: 21989A14
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MEJE |
| Department | Toilets |
| [ Size ] | 21-5/8" x 14" x 14" ( 550mm L x 355mm W x 355mm H ) |
| [ High Performance Gravity Flush] | recommended tank volume settings 6L Full Flush and 3L Partial Flush. |
| [ Required components ] | Concealed Carrier Tank and Actuator Plate (not Included) |
| [ Sleek and Modern Design ] | internal rimless design ensure ease of cleaning leaving no place for dirt and germs to hide . |
| [ Included ] | Wall Hung Toilet Bowl + Soft Closing Seat (made of durable UF material) + All bolts & screws needed for installation. |
| Brand Name | MEJE |
| Model Number | MJ-MT2003R |
| Manufacturer | MEJE |
| UPC | 602397192315 |
| Included Components | Toilet |
| Country of Publication | China |
| Item height | 35.6 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | MEJE |
| Colour | White |
| Item Dimensions D x W x H | 54.9D x 35.6W x 35.6H Centimetres |
| Item Weight | 31.75 kg |
| Material Type | Vitreous China |
| Seat Material Type | Plastic |
| Installation Method | Wall Mounted |
| Item Model Number | 21989A14 |
About This Item
- β[ Size ]: 21-5/8" x 14" x 14" ( 550mm L x 355mm W x 355mm H )
- β[ High Performance Gravity Flush]: recommended tank volume settings 6L Full Flush and 3L Partial Flush.
- β[ Required components ]: Concealed Carrier Tank and Actuator Plate (not Included)
- β[ Sleek and Modern Design ]: internal rimless design ensure ease of cleaning leaving no place for dirt and germs to hide .
- β[ Included ]: Wall Hung Toilet Bowl + Soft Closing Seat (made of durable UF material) + All bolts & screws needed for installation.
- βCompatible with most In-Wall Tank Carriers
- βOne-piece Wall-hung Toilet - Dual Flush
Customer Reviews (4)
Based on 4 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Compatible with most In-Wall Tank Carriers One-piece Wall-hung Toilet - Dual Flush [ Size ] : 21-5/8" x 14" x 14" ( 550mm L x 355mm W x 355mm H ) [ High Performance Gravity Flush] : recommended tank volume settings 6L Full Flush and 3L Partial Flush. [ Required components ] : Concealed Carrier Tank and Actuator Plate (not Included) [ Sleek and Modern Design ]: internal rimless design ensure ease of cleaning leaving no place for dirt and germs to hide . [ Included ] : Wall Hung Toilet Bowl + Soft Closing Seat (made of durable UF material) + All bolts & screws needed for installation.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 4 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.