









MeLE Fanless Mini PC with Windows 11 Home, N100 4GB 128GB, 2.5G Dual LAN,IoT Industrial Desktop Computer Support Windows 10 11 Linux Ubuntu Debian 4K Triple Display, Dual HDMI,...
In Stock
SKU: CB736CF8
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MeLE |
| Department | Minis |
| Operating System | Win-11-Pro OS |
| Specific Uses For Product | Business,Personal,Multimedia,Industrial IOT |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Additional Features | Fanless Design,Wake on LAN, PXE, Auto Power on, RTC Wake |
| Hard Disk Description | eMMC |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, 802.11 ac/b/g/n, Ethernet, MicroSD, USB 3.2 Gen 2Γ2 |
| Item Dimensions | 16.8 x 9.5 x 2.1 Centimetres |
| Video Output | HDMI |
| Video Output Interface | HDMI |
| Hard Disk Interface | USB 3.0 |
| Style Name | Quieter DL |
| Cooling Method | Air |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR4x |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Memory Speed | 4266 Microhertz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4266 MHz |
| Screen Size | 1 Inches |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Display Type | LED, LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, LAN, USB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Brand | MeLE |
| Model Number | Quieter DL |
| Model Name | Quieter DL |
| Built-In Media | 1x 12V/3A Power Adapter, 1x Fanless Mini PC Quieter DL, 1x User Manual, 1x VESA Mount |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2025 |
| CPU Model Number | N100 |
| Country of Origin | China |
| Video Processor | Intel |
| Item height | 0.84 inches |
| Manufacturer | MeLE Technologies (Shenzhen) Co., Ltd. |
| Manufacturer Contact Information | Address: 3FW, MeLE Building, No.28 Cuijing Road, Pingshan District, Shenzhen (518118) P.R.China. Tel: (86)755-86363200 Email: mele@mele.cn |
| Warranty Description | One year warranty, Three month replacement, Lifetime service |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Card Ram | 4.0 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Processor Series | Celeron |
| Processor Speed | 0.8 GHz |
| Processor Socket | FCBGA1264 |
| Processor Count | 4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Human-Interface Input | Mouse |
| Keyboard Description | Not Included |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Item Model Number | CB736CF8 |
About This Item
- βINTELN100 Processor & Multitasking Power MeLE New released QuieterDL micro pc is powered by faster N100 processor (up to 3.4GHz), 4 cores, 4 threads, 6MB L3 Smart Cache with TDP 10W. N100 mini pc delivers more than 35% higher performance than N5105/N5095 CPU, with lower power consumption, and it can support 7/24 stable performance. Ideal for business, industrial, office, education and entertainment.
- βFanless Design & Ultra Small Size MeLE mini pc wiondows 11 pro adopted fanless design of 0dB noise offers a silent and comfortable experience. QuieterDL small computer in size only 6.6x3.7x0.8inch and 0.95Lb. This quiet pc can be easily carry out for a business trip. Space saving design comes with a VESA bracket, it can be mounted on the back of a TV/monitor. To improve the tidiness of office desk space. Good choice for light Office work, conference, web browsing, online education etc.
- βExpandable Storage Option MeLE mini pc N100 4GB 128GB equipped with single channel 4GB RAM LPDDR4x (max 4266MHz), and ROM 128GB. Features a M.2 2280 slot for PCIe3.0*4, max 3940MB/s. It supports expand storage up to 4TB with 1* M.2 2280 SATA SSD & NVMe SSD, and 1*Micro SD up to 2TB. More storage space for smoother operation and performance. You can deal with multitasking, save documents or entertainment freely. (Note: SSD/Micro SD not included, does not support 2.5 HDD)
- βStable Wi-Fi 5 BT5.1 & Dual 2.5G LAN MeLE Quieter N100 mini pc comes with Wi-Fi 5 dual band Wi-Fi 2.4G+5.0G. Bluetooth 5.1 and 2x2.5G Realtek LAN. Provide stable wireless and high-speed data transfer and download. melee pc with rich I/O ports 2*USB3.2 (5Gbps/10Gbps), 1*USB2.0, 2*HDMI 2.0, 1*3.5mm audio jack. Plus 1*full function USB-C for data transfer(10Gbps), display and power input(PD3.0). It can connect with multi devices such as TV, projector, monitor and so on.
- β4K Triple Display & Unlock BIOS MeLE portable pc build-in 4K UHD Graphics, and supports triple screens via 2*HDMI 2.0 and 1*USB-C. Delivers powerful graphics performance and supports 4K UHD video playback & HDR. Ideal for digital signage, home entertainment and astrophotography. Allows to handle with different tasks simultaneously, greatly improve work efficiency. Moreover, Unlock BIOS support Auto power on, PXE/iPXE boot, RTC wake, Wake on Lan, BIOS/CMOS reset, ideal to use as a mini server.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
INTELN100 Processor & Multitasking Power MeLE New released QuieterDL micro pc is powered by faster N100 processor (up to 3.4GHz), 4 cores, 4 threads, 6MB L3 Smart Cache with TDP 10W. N100 mini pc delivers more than 35% higher performance than N5105/N5095 CPU, with lower power consumption, and it can support 7/24 stable performance. Ideal for business, industrial, office, education and entertainment. Fanless Design & Ultra Small Size MeLE mini pc wiondows 11 pro adopted fanless design of 0dB noise offers a silent and comfortable experience. QuieterDL small computer in size only 6.6x3.7x0.8inch and 0.95Lb. This quiet pc can be easily carry out for a business trip. Space saving design comes with a VESA bracket, it can be mounted on the back of a TV/monitor. To improve the tidiness of office desk space. Good choice for light Office work, conference, web browsing, online education etc. Expandable Storage Option MeLE mini pc N100 4GB 128GB equipped with single channel 4GB RAM LPDDR4x (max 4266MHz), and ROM 128GB. Features a M.2 2280 slot for PCIe3.0*4, max 3940MB/s. It supports expand storage up to 4TB with 1* M.2 2280 SATA SSD & NVMe SSD, and 1*Micro SD up to 2TB. More storage space for smoother operation and performance. You can deal with multitasking, save documents or entertainment freely. (Note: SSD/Micro SD not included, does not support 2.5 HDD) Stable Wi-Fi 5 BT5.1 & Dual 2.5G LAN MeLE Quieter N100 mini pc comes with Wi-Fi 5 dual band Wi-Fi 2.4G+5.0G. Bluetooth 5.1 and 2x2.5G Realtek LAN. Provide stable wireless and high-speed data transfer and download. melee pc with rich I/O ports 2*USB3.2 (5Gbps/10Gbps), 1*USB2.0, 2*HDMI 2.0, 1*3.5mm audio jack. Plus 1*full function USB-C for data transfer(10Gbps), display and power input(PD3.0). It can connect with multi devices such as TV, projector, monitor and so on. 4K Triple Display & Unlock BIOS MeLE portable pc build-in 4K UHD Graphics, and supports triple screens via 2*HDMI 2.0 and 1*USB-C. Delivers powerful graphics performance and supports 4K UHD video playback & HDR. Ideal for digital signage, home entertainment and astrophotography. Allows to handle with different tasks simultaneously, greatly improve work efficiency. Moreover, Unlock BIOS support Auto power on, PXE/iPXE boot, RTC wake, Wake on Lan, BIOS/CMOS reset, ideal to use as a mini server.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.