










MeLE Fanless Stick PC PCG02 Pro 12th N100 8GB/128GB, Mini Computer Stick Dual HDMI 4K 4266MHz LPDDR4 WiFi Gigabit Ethernet USB Type-C PD3.0 Slim PC on Business Office Industrial...
In Stock
SKU: 7E02E8BF
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MeLE |
| Department | Minis |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Specific Uses For Product | Business |
| Personal Computer Design Type | Stick PC |
| Colour | Black |
| Additional Features | Portable |
| Hard Disk Description | eMMC |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, HDMI, USB 3.0, USB 3.0 Type C, microSDXC |
| Item Dimensions | 14.5 x 6.1 x 2 Centimetres |
| Item Weight | 180 Grams |
| Video Output | HDMI |
| Video Output Interface | HDMI |
| Hard Disk Interface | USB 3.0 |
| Style Name | PCG02 Pro-N100 |
| Cooling Method | Air |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 4266 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4266 MHz |
| Screen Size | 1 Inches |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Display Type | LED or LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Human-Interface Input | Buttons |
| Keyboard Description | Integrated |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Brand | MeLE |
| Model Number | PCG02 Pro |
| Model Name | PCG02 Pro |
| Built-In Media | 1 x VESA Mount, 1x PCG02 Pro Stick PC N100, 1x Power Adapter 12V/2A, 1x User Manual |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2024 |
| CPU Model Number | N100 |
| Video Processor | Intel |
| Item height | 0.78 inches |
| Manufacturer | MeLE Technologies (Shenzhen) Co., Ltd. |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Processor Series | Celeron |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Socket | FCBGA1264 |
| Processor Count | 4 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Item Model Number | 7E02E8BF |
About This Item
- ●Unleash Your Productivity with Blazing Fast Performance - Powered by Quad-Core Alder Lake 12th N100, MeLE Mini PC offers a 0.8 GHz base frequency, up to 3.4 GHz, and uses 10nm process technology to provide strong task processing capabilities and excellent office experience. It's perfect for home, office, and work applications.
- ●Connect Seamlessly, Work Effortlessly - MeLE Mini PC offers multiple versatile connectivity options, including USB3.2*2, USB-C*2, Micro-SD Slot*1, HDMI*2 and Gigabit Ethernet port, allowing you to effortlessly handle multiple tasks and projects simultaneously. This stick pc can also be powered by power bank, power station and any other power sources ( 24W+,12V-23V ) with ease thanks to the USB C port with USB PD3.0 technology.
- ●Elegant Fanless Cooling Design - This fanless PC features passive cooling system that prevents overheat. It provides a quiet and stable computing environment,supports 24/7 operation. While its unique design ensures dust resistance and silent operation, please note that fanless mini PCs will have a surface temperature of 55°C to 70°C, which is hotter than the case temperature of traditional fan-cooled mini PCs, but meets the safety standards of the International Electrotechnical IEC62368-1:2018.
- ●Effortlessly Store with Ample Memory and Storage- The PCG02 Pro N100 effortlessly stores files with 8GB 4266MHz LPDDR4 memory significantly reducing power consumption and communication latency with the CPU. With 128GB storage and a Micro SD port that supports expanding up to 2TB, data transfer between the computer and other devices is fast and limitless.
- ●Ultra-thin mini PC - Honored with the 2024 Red Dot Award, combines sleek design and powerful performance in a compact form. Tested to meet 32 rigorous standards and backed by global certifications (FCC, IC, CE, UKCA, PSE, TELEC), it’s built to deliver reliable, top-notch performance wherever you need it—whether for work, entertainment, or on-the-go productivity.
Customer Reviews (11)
Based on 11 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Unleash Your Productivity with Blazing Fast Performance - Powered by Quad-Core Alder Lake 12th N100, MeLE Mini PC offers a 0.8 GHz base frequency, up to 3.4 GHz, and uses 10nm process technology to provide strong task processing capabilities and excellent office experience. It's perfect for home, office, and work applications. Connect Seamlessly, Work Effortlessly - MeLE Mini PC offers multiple versatile connectivity options, including USB3.2*2, USB-C*2, Micro-SD Slot*1, HDMI*2 and Gigabit Ethernet port, allowing you to effortlessly handle multiple tasks and projects simultaneously. This stick pc can also be powered by power bank, power station and any other power sources ( 24W+,12V-23V ) with ease thanks to the USB C port with USB PD3.0 technology. Elegant Fanless Cooling Design - This fanless PC features passive cooling system that prevents overheat. It provides a quiet and stable computing environment,supports 24/7 operation. While its unique design ensures dust resistance and silent operation, please note that fanless mini PCs will have a surface temperature of 55°C to 70°C, which is hotter than the case temperature of traditional fan-cooled mini PCs, but meets the safety standards of the International Electrotechnical IEC62368-1:2018. Effortlessly Store with Ample Memory and Storage- The PCG02 Pro N100 effortlessly stores files with 8GB 4266MHz LPDDR4 memory significantly reducing power consumption and communication latency with the CPU. With 128GB storage and a Micro SD port that supports expanding up to 2TB, data transfer between the computer and other devices is fast and limitless. Ultra-thin mini PC - Honored with the 2024 Red Dot Award, combines sleek design and powerful performance in a compact form. Tested to meet 32 rigorous standards and backed by global certifications (FCC, IC, CE, UKCA, PSE, TELEC), it’s built to deliver reliable, top-notch performance wherever you need it—whether for work, entertainment, or on-the-go productivity.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.7/5 by verified buyers — 11 reviews confirm quality.
- ✓Currently 27% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.