










MeLE Quieter4C Fanless N100 Mini PC 8GB LPDDR4x 128GB eMMC Win11pro Ultrathin Micro PC 2X HDMI + USB-C 4K Triple Display 2.4G/5GHz WiFi BT5.1 GbE Small Desktop Computer on...
In Stock
SKU: 25F035A5
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MeLE |
| Department | Minis |
| Operating System | OS-P |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Colour | Black |
| Additional Features | fanless design |
| Hard Disk Description | eMMC, support M.2 SATA/NVMe 2280 SSD |
| Hardware Interface | HDMI, PCIE x 4, USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 Type C |
| Power Consumption | 8 Watts |
| Item Dimensions | 13.1 x 8.1 x 1.8 Centimetres |
| Security Features | Has a Kensington Lock slot |
| Item Weight | 203 Grams |
| Video Output | HDMI, USB-C |
| Video Output Interface | HDMI |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Style Name | Quieter 4C |
| Cooling Method | Air |
| Compatible Devices | [Any device with WiFi, Bluetooth, Ethernet, HDMI, or USB-C connectivity] |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Total Expansion Slots Quantity | 10 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR4x |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 4266 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4266 MHz |
| Display Resolution Maximum | 4096 × 2160 |
| Display Type | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 4069 x 2160 |
| Native Resolution | 4096 × 2160 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Brand | MeLE |
| Model Number | Quieter 4C |
| Model Name | Quieter 4C |
| Built-In Media | 1x 12V/2A power adapter, 1x MeLE mini pc, 1x Silicone cooling pad for SSD, 1x User Manual, 1x VESA Mount with screws |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2023 |
| CPU Model Number | Intel N100 |
| Country of Origin | China |
| Video Processor | Intel |
| Global Trade Identification Number | 06973666058309 |
| Item Type Name | Minis |
| Item height | 18.5 millimeters |
| Manufacturer | MeLE |
| Manufacturer Contact Information | www.mele.cn |
| Warranty Description | We offer 1 year warranty and lifetime technical support. |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Processor Series | Celeron N |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Socket | FCBGA1264 |
| Processor Count | 4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Human-Interface Input | Keyboard, Microphone, Mouse, Touchscreen |
| Keyboard Description | Not Included |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Item Model Number | 25F035A5 |
About This Item
- ●【Newest Gen12th CPU-N100】 MeLE Quieter4C adopts 2023 12th Alder Lake N100 (Up to 3.4GHz, 6MB L3 Smart Cache) processor. Compared with i7-5600U/ i5-6500T, N100 CPU single core performance +85%; compared to N5105/N5095, N100 CPU performance +38%, more powerful performance and smoother running. Support Linux Ubuntu, Debian, etc.
- ●【Support 4K Triple Screen Display】 MeLE Quieter 4C mini computer supports 2x HDMI 2.0 + 1x USB Type-C (DP1.4) 4K Triple display, supports 4K local video playback and 1080p online video playback due to its fanless and low power consumption design (TDP=8W). Three Graphics output interfaces can be easily connected to three monitors at the same time, no need to switch back, reduce unnecessary operations. Ideal for Home office, IoT, MES, WMS, digital signage, etc.
- ●【Full-Function USB-C interface】USB Type-C (DP1.4 ) interface supports 4K UHD Graphics output, data transmission (USB3.2 Gen 2=10Gbps) and Power input(With PD3.0 protocol ,12-18V), all in one cable. Supports bidirectional power supply, increase charging power supply options. Equipped with 2.4GHz/5GHz WiFi AC9560 (TX/RX Streams 2T2R, Support 160MHz Band, Max Speed 1.7Gbps) and BT5.1. Unlocked BIOS, support Auto Power On/ S5 RTC Wake/ Wake on LAN/PXE/USB Boot/BIOS Reset.
- ●【Quiet Fanless & Faster DDR】 MeLE mini PCs use patented fanless cooling technology, running very quietly. NO FAN, NO NOISE, NO DUST. Please note that the surface temperature of the case of a fanless mini PC will reach 55°C to 70°C, which is higher than that of a traditional fan-cooled mini PC, but meets the safety standard of the IEC62368-1:2018. Please do not touch hot surfaces for a long time to avoid burns. Adopts brand new 4266MHz LPDDR4x, 6MB L3 Cache, running faster and more smoothly.
- ●【Mini-sized & Flexible Storage Expansion】 This micro pc is only 13.1*8.1*1.85cm, 203g, 0.2L. You can also mount the mini PC behind the monitor with the VESA mount, give you a tidy desktop environment. This 512GB mini PC adopts premium M.2 2280 NVMe SSD which is faster than SATA SSD. The M.2 M Key Slot supports PCIe3.0 x4, theoretical data speed is 3940MB/s, which is 2 times of PCIe3.0 x2.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【Newest Gen12th CPU-N100】 MeLE Quieter4C adopts 2023 12th Alder Lake N100 (Up to 3.4GHz, 6MB L3 Smart Cache) processor. Compared with i7-5600U/ i5-6500T, N100 CPU single core performance +85%; compared to N5105/N5095, N100 CPU performance +38%, more powerful performance and smoother running. Support Linux Ubuntu, Debian, etc. 【Support 4K Triple Screen Display】 MeLE Quieter 4C mini computer supports 2x HDMI 2.0 + 1x USB Type-C (DP1.4) 4K Triple display, supports 4K local video playback and 1080p online video playback due to its fanless and low power consumption design (TDP=8W). Three Graphics output interfaces can be easily connected to three monitors at the same time, no need to switch back, reduce unnecessary operations. Ideal for Home office, IoT, MES, WMS, digital signage, etc. 【Full-Function USB-C interface】USB Type-C (DP1.4 ) interface supports 4K UHD Graphics output, data transmission (USB3.2 Gen 2=10Gbps) and Power input(With PD3.0 protocol ,12-18V), all in one cable. Supports bidirectional power supply, increase charging power supply options. Equipped with 2.4GHz/5GHz WiFi AC9560 (TX/RX Streams 2T2R, Support 160MHz Band, Max Speed 1.7Gbps) and BT5.1. Unlocked BIOS, support Auto Power On/ S5 RTC Wake/ Wake on LAN/PXE/USB Boot/BIOS Reset. 【Quiet Fanless & Faster DDR】 MeLE mini PCs use patented fanless cooling technology, running very quietly. NO FAN, NO NOISE, NO DUST. Please note that the surface temperature of the case of a fanless mini PC will reach 55°C to 70°C, which is higher than that of a traditional fan-cooled mini PC, but meets the safety standard of the IEC62368-1:2018. Please do not touch hot surfaces for a long time to avoid burns. Adopts brand new 4266MHz LPDDR4x, 6MB L3 Cache, running faster and more smoothly. 【Mini-sized & Flexible Storage Expansion】 This micro pc is only 13.1*8.1*1.85cm, 203g, 0.2L. You can also mount the mini PC behind the monitor with the VESA mount, give you a tidy desktop environment. This 512GB mini PC adopts premium M.2 2280 NVMe SSD which is faster than SATA SSD. The M.2 M Key Slot supports PCIe3.0 x4, theoretical data speed is 3940MB/s, which is 2 times of PCIe3.0 x2.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.5/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.