







Mini Body Camera 1080P with 32GB Card Helmet Camera Body Cameras with Audio and Video Recording Multi-Function Accessory Bodys Cam(Black)
In Stock
SKU: ED722EA7
Option: Black, 1/3.2-inch, 22 Millimeters, 6 Millimeters, China, 1 Inches
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Xilecam |
| Department | Body Mounted Cameras |
| Compact and portable pov camera | This body camera is about the size of your thumb and weighs only 26 grams, making it perfect for you to carry around. Whether you are mountain biking, traveling or skiing, you can easily take this chest camera with you to record beautiful moments. |
| Long battery life mini body camera | Although mini body camera is small in size, this body worn camera with audio has amazing battery life. It can provide up to 180 minutes of shooting time, allowing you to use it for a long time without frequent charging. This body worn camera with audio can fully meet your needs. |
| Rich accessories for mini body camera | This chest camera is equipped with rich accessories. The 32GB memory card provides you with large-capacity storage space. In addition, it is also equipped with a multi-function card reader that supports direct connection to mobile phones for transmission, allowing you to instantly share and edit captured content. Whether you use it as a vlogging camera for youtube or daily recording, this pov camera can meet your various needs. |
| High-definition display helmet camera | Although helmet camera is thumb-sized, this body camera is equipped with a 1-inch high-definition display, allowing you to instantly check and adjust the shooting effect. You can easily use the body camera display to make sure every shot is captured to make your videos stand out.the camera will save videos every 5 minutes and record videos in a loop. |
| SensorType | CMOS |
| Connectivity Technology | USB |
| Colour | Black |
| Features | 32GB card, mini, mini camera |
| Photo Sensor Size | 1/3.2-inch |
| WaterResistanceLevel | Water Repellent |
| Has Image Stabilization | No |
| Form Factor | Compact |
| Battery Average Life | 180 minutes |
| Item Dimensions D x W x H | 20D x 30W x 60H millimeters |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| MaximumFocalLength | 22 Millimeters |
| MinimumFocalLength | 6 Millimeters |
| FocusType | Auto Focus |
| VideoResolution | 1072p |
| Video Capture Format | MP4 |
| Effective Still Resolution | 15 MP |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Supported Image Format | JPEG |
| File Format | MP4 |
| Effective Video Resolution | 5 MP |
| Supported Audio Format | aac |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Brand | Xilecam |
| ModelNumber | M300D |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Model Name | M300D |
| NumberofIncludedCameras | 32GB Memory Card, camera body |
| CountryOfOrigin | China |
| AreBatteriesIncluded | Yes |
| Manufacturer | Xilecam |
| UPC | 728161433986 |
| Manufacturer Contact Information | houjiezhenhoujiexinglonglu66haozhiyihanbangliuliuguangchang3haolou1105fang dongguanshi guangdongsheng CN 523499 ; +8619532005805 |
| Warranty Description | 1 year |
| DisplaySize | 1 Inches |
| Display Resolution Maximum | FHD Pixels |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Flash Memory Speed Class | C10 |
| Flash Memory UHS Speed Class | U1 |
| Flash Memory Video Speed Class | V10 |
| OpticalZoom | 10 x |
| Available Options | 3 variants |
| Item Model Number | ED722EA7 |
About This Item
- ●Compact and portable pov camera: This body camera is about the size of your thumb and weighs only 26 grams, making it perfect for you to carry around. Whether you are mountain biking, traveling or skiing, you can easily take this chest camera with you to record beautiful moments.
- ●Long battery life mini body camera: Although mini body camera is small in size, this body worn camera with audio has amazing battery life. It can provide up to 180 minutes of shooting time, allowing you to use it for a long time without frequent charging. This body worn camera with audio can fully meet your needs.
- ●Rich accessories for mini body camera: This chest camera is equipped with rich accessories. The 32GB memory card provides you with large-capacity storage space. In addition, it is also equipped with a multi-function card reader that supports direct connection to mobile phones for transmission, allowing you to instantly share and edit captured content. Whether you use it as a vlogging camera for youtube or daily recording, this pov camera can meet your various needs.
- ●High-definition display helmet camera: Although helmet camera is thumb-sized, this body camera is equipped with a 1-inch high-definition display, allowing you to instantly check and adjust the shooting effect. You can easily use the body camera display to make sure every shot is captured to make your videos stand out.the camera will save videos every 5 minutes and record videos in a loop.
- ●Cat camera collar mera with multifunctional design: This magnetic camera adopts magnetic design to provide you with more creative possibilities. You can install this dog collar camera on your pets to record interesting things in their lives; you can also clip it to yourself to share your adventures in real time. No matter what new way of shooting you want to try, this dog collar camera has you covered.
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Compact and portable pov camera: This body camera is about the size of your thumb and weighs only 26 grams, making it perfect for you to carry around. Whether you are mountain biking, traveling or skiing, you can easily take this chest camera with you to record beautiful moments. Cat camera collar mera with multifunctional design: This magnetic camera adopts magnetic design to provide you with more creative possibilities. You can install this dog collar camera on your pets to record interesting things in their lives; you can also clip it to yourself to share your adventures in real time. No matter what new way of shooting you want to try, this dog collar camera has you covered. Long battery life mini body camera: Although mini body camera is small in size, this body worn camera with audio has amazing battery life. It can provide up to 180 minutes of shooting time, allowing you to use it for a long time without frequent charging. This body worn camera with audio can fully meet your needs. Rich accessories for mini body camera: This chest camera is equipped with rich accessories. The 32GB memory card provides you with large-capacity storage space. In addition, it is also equipped with a multi-function card reader that supports direct connection to mobile phones for transmission, allowing you to instantly share and edit captured content. Whether you use it as a vlogging camera for youtube or daily recording, this pov camera can meet your various needs. High-definition display helmet camera: Although helmet camera is thumb-sized, this body camera is equipped with a 1-inch high-definition display, allowing you to instantly check and adjust the shooting effect. You can easily use the body camera display to make sure every shot is captured to make your videos stand out.the camera will save videos every 5 minutes and record videos in a loop.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.1/5 by verified buyers — 1 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.