Mini Body Camera 128G with 1.47inch LCD Screen, 2.7K Thumb Size Action Body Cam with Audio&Video Thumb Hands Free POV Recording, Mount Free, Magnetic Sport DV for Bike Cycling...
In Stock
SKU: 4B12404B
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MYPIN |
| Department | Action Cameras |
| 【What’s in the Box】 | 2.7k Thumb Camera (for Sports/Action)*1, Magnetic Mount Combo*1, Neck Strap *1, Cycling Mount *3, Helmet Mount*6, Neckband Mount *2, Pet Mount *2, 128G SD card *1, Charging Case *1, Charge cable *1 |
| SensorType | CMOS |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Colour | Black |
| Features | 180° Rotation Lens, 2.7K Video Recording, Built-In LCD Screen, Loop Recording, Wide-Angle Lens, Magnetic Mount Accessories |
| WaterResistanceLevel | Not Water Resistant |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Image stabilization | POV |
| Form Factor | Palmheld |
| Operating System | Firmware |
| Battery Average Life | 3 Hours |
| Style Name | Action Camera |
| Item Dimensions D x W x H | 65D x 27W x 28H millimeters |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| MaximumFocalLength | 2.4 Millimeters |
| MaximumAperture | 1 Millimeters |
| MinimumFocalLength | 2.4 |
| LensType | Wide Angle |
| MinimumAperture | 1 Millimeters |
| FocusType | Auto Focus |
| DisplaySize | 1.47 Inches |
| Viewing Angle | 180 Degrees |
| Display Resolution Maximum | 2720x1520 Pixels |
| Flash Memory Type | Micro SD |
| Flash Memory Video Speed Class | V30 |
| FocalType | Fixed |
| Brand | MYPIN |
| ModelNumber | HS0456 |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Model Name | 2.7K Mini Body Camera |
| NumberofIncludedCameras | 128G SD card *1, 2.7k Thumb Camera (for Sports/Action) *1, Charging Case *1, Charge cable *1, Cycling Mount *3, Helmet Mount *6, Neckband Mount *2, Pet Mount *2, Magnetic Mount Combo*1, Neck Strap *1 |
| CountryOfOrigin | China |
| AreBatteriesIncluded | Yes |
| Manufacturer | MYPIN |
| Manufacturer Contact Information | support@imypin.com |
| Warranty Description | Six months |
| VideoResolution | 2.7K |
| Video Capture Format | MP4 |
| Effective Still Resolution | 12 MP |
| Shooting Modes | Autofocus |
| Image Aspect Ratio | 4:3 |
| Supported Image Format | JPG |
| White Balance Settings | Auto |
| File Format | JPEG |
| ExposureControl | Automatic |
| Effective Video Resolution | 12 MP |
| Supported Audio Format | AAC, MP3 |
| Number of Speakers | 1 |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Compatible Processors | support MIC-2X4MM, 42+-3dB |
| Item Model Number | 4B12404B |
About This Item
- ●【What’s in the Box】: 2.7k Thumb Camera (for Sports/Action)*1, Magnetic Mount Combo*1, Neck Strap *1, Cycling Mount *3, Helmet Mount*6, Neckband Mount *2, Pet Mount *2, 128G SD card *1, Charging Case *1, Charge cable *1
- ●【2.7K UHD/Recording/180° Rotation Lens/Loop Recording/120° Wide-Angle Lens】2.7K ultra-clear video recording: comfortable large wide-angle photographic lens shootin, to create dynamic wonderful moments; Free rotation Angle shooting: 180° rotation of the lens. Convenient and flexible, it highly restores the scene.
- ●【Built-in 1.47inch LCD Screen for Instant Playback/ 4 Ways to View Videos】 This mini action camera comes with an integrated 1.47-inch LCD display, allowing you to review footage directly on the device. For a larger view, connect it to your PC or smartphone via USB cable (OTG supported) to watch videos on a bigger screen with ease.
- ●【Thumb Size】 The size of our Body Camera is 63.6 x 27.6 x 26.5mm, weighing just 35 grams. Our package brings with Magnet Pendant, Safety Cord, Portable Back Clip, you can hang on your body and easily mount it at anywhere for recording. With its magnetic design and sets of handy accessories, this action body camera can get more creative and film angles than other camera
- ●【Hands Free& Bicycle stand/ Magnetic Back Clip/ Pet Mount】You can attach the camera with the powerful magnet pendant, then hanging around the neck with safety cord to get dual protection. The portable back clip has 360°adjustable rotation, you can easily change the angle. Free your hands and complete the video. Equipped with 1/4 nut interface, it can be fixed through the bracket, can be fixed on the handlebars to record riding life, and can also be fixed on the car to be used as a driving recorder.
- ●【 3 Hour Battery with Charging Case & Support for up to 128GB microSD Card】With a rechargeable battery offering 3 hours of continuous operation, the camera can also be powered via power bank or wall adapter.Supports microSD cards up to 128GB (included), enabling hours of uninterrupted recording
- ●【Universal Compatibility】By using our thumb size body camera, it can help you watch your baby, pet, elderly parent, roommate, babysitter, partner, caregiver. And it can be put at office, home, bedroom, kitchen, living room or anywhere
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【2.7K UHD/Recording/180° Rotation Lens/Loop Recording/120° Wide-Angle Lens】2.7K ultra-clear video recording: comfortable large wide-angle photographic lens shootin, to create dynamic wonderful moments; Free rotation Angle shooting: 180° rotation of the lens. Convenient and flexible, it highly restores the scene. 【Built-in 1.47inch LCD Screen for Instant Playback/ 4 Ways to View Videos】 This mini action camera comes with an integrated 1.47-inch LCD display, allowing you to review footage directly on the device. For a larger view, connect it to your PC or smartphone via USB cable (OTG supported) to watch videos on a bigger screen with ease. 【Thumb Size】 The size of our Body Camera is 63.6 x 27.6 x 26.5mm, weighing just 35 grams. Our package brings with Magnet Pendant, Safety Cord, Portable Back Clip, you can hang on your body and easily mount it at anywhere for recording. With its magnetic design and sets of handy accessories, this action body camera can get more creative and film angles than other camera 【Hands Free& Bicycle stand/ Magnetic Back Clip/ Pet Mount】You can attach the camera with the powerful magnet pendant, then hanging around the neck with safety cord to get dual protection. The portable back clip has 360°adjustable rotation, you can easily change the angle. Free your hands and complete the video. Equipped with 1/4 nut interface, it can be fixed through the bracket, can be fixed on the handlebars to record riding life, and can also be fixed on the car to be used as a driving recorder. 【 3 Hour Battery with Charging Case & Support for up to 128GB microSD Card】With a rechargeable battery offering 3 hours of continuous operation, the camera can also be powered via power bank or wall adapter.Supports microSD cards up to 128GB (included), enabling hours of uninterrupted recording 【Universal Compatibility】By using our thumb size body camera, it can help you watch your baby, pet, elderly parent, roommate, babysitter, partner, caregiver. And it can be put at office, home, bedroom, kitchen, living room or anywhere 【What’s in the Box】: 2.7k Thumb Camera (for Sports/Action)*1, Magnetic Mount Combo*1, Neck Strap *1, Cycling Mount *3, Helmet Mount*6, Neckband Mount *2, Pet Mount *2, 128G SD card *1, Charging Case *1, Charge cable *1
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.1/5 by verified buyers — 1 reviews confirm quality.
- ✓