









MSI Aegis R2 14th Aegis R2 C14NVV9-1440US Gaming Desktop - Intel Core i9 14th Gen i9-14900F - 32 GB - 1 TB SSD - Windows 11 Pro - NVIDIA GeForce RTX
$4,258.80
In Stock
SKU: 9AF6A6DB
Key Features:
MSIAegis R2 14th Aegis R2 C14NVV9-1440US+16 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Aegis R2 14th Aegis R2 C14NVV9-1440US |
| Part Number | AeR2C14NVV91440 |
| Form Factor | Tower |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Type | Intel Core i9 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i9-14900F |
| CPU Base Frequency | 2.00GHz |
| Turbo Frequency | 5.80 GHz |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| SSD | 1TB |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| Bluetooth | Yes |
| Package Contents | Aegis R2 C14NVV9-1440US Gaming Desktop ComputerGaming KeyboardGaming Mouse |
| First Listed on Newegg | September 10, 2025 |
| Item Model Number | 9AF6A6DB |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MSI Aegis R2 14th Aegis R2 C14NVV9-1440US Gaming Desktop β Intel Core i9 14th Gen i9-14900F β 32 GB β 1 TB SSD β Windows 11 Pro β NVIDIA GeForce RTX 5080 β IEEE 802.11be β 850W AeR2C14NVV91440
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.