









MSI Aegis R2 (Tower) Gaming Desktop, AMD R7-8700F, GeForce RTX 5070, 32GB Memory, 1TB SSD, USB Type-C, VR-Ready, Windows 11 Home Advance
In Stock
SKU: 874A0743
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Aegis Z2 A8NVP-1447US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 8700F |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 16 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 1TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB GDDR7 192-bit |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 750W 80+ Gold |
| Case | GUNGNIR210R |
| Cooling System | ARGB Fan Air Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| Motherboard Name | PRO B650-VC WIFI II |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 8000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 8700F |
| CPU Base Frequency | 4.10GHz |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| CPU Socket Type | AM5 |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 1 x Mic-in1 x Headphone-out |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 2 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)2 x USB 3.2 Gen 2 Type A (10 Gbps) |
| PCI Slots Available/Total | 4 x PCI-E x16 slot3 x M.2 |
| Mouse Type | MSI Gaming Mouse |
| Keyboard Type | MSI Gaming Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 19.4" x 9.1" x19" |
| Weight | 26.9 Ibs. |
| First Listed on Newegg | April 10, 2025 |
| Item Model Number | 874A0743 |
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PROCESSOR AMD Ryzen™ R7 8700F GRAPHICS CARD NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 MEMORY 32GB DDR5 COOLING AIR COOLING STORAGE 1TB M.2 NVMe Gen4 SSD POWER SUPPLY 750W 80+ Gold BUNDLE MSI Gaming Keyboard & Mouse WIFI WIFI 6E PC MAG READERS' CHOICE GAMING DESKTOP BRANDS 2024 2 YEARS IN A ROW AMD RYZEN™ R7-8700F AMD Ryzen processors are made with gamers in mind-they're designed to enable fast memory speeds and bandwidth, evolving alongside the most demanding games. NVIDIA 50 SERIES GPU Discover the GeForce RTX AI advantage featuring specialized AI Tensor Cores for enhanced creativity, ultra-efficient productivity, and blisteringly fast gaming. STAY FROSTY & BRIGHT Frozr AI Cooling in MSI gaming desktops learns and predicts system temperature to adjust fan speed, ensuring peak performance in a low-noise environment with AI assistance. MYSTIC LIGHT Quickly animate your battlestation with the MSI LED button. Customize RGB further with MSI Center Mystic Light software. EASY TO UPGRADE This DIY-style gaming desktop takes the guesswork out of DIY. Aegis Z2 Desktops are handcrafted with high-quality MSI-standardized components, making the system simple to maintain and upgrade. Front I/O Back I/O
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Currently 17% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.