








MSI Aegis R2(Tower) Gaming Desktop, AMD R9-9900X, GeForce RTX 5070 Ti, 32GB DDR5, 2TB M.2 NVMe, Liquid Cooling, USB Type-C, VR-Ready, Windows 11 Home
(3 reviews)
$3,358.80
In Stock
SKU: 17DC762B
Key Features:
MSIAegis ZS2 C9NVR-1462US+52 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Aegis ZS2 C9NVR-1462US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 9 9900X |
| Processor Main Features | 64 bit 12-Core Processor |
| Cache Per Processor | 64 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2TB NVMe |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 750W 80+ Gold |
| Case | GUNGNIR212R |
| Cooling System | Liquid 360 |
| Keyboard | MSI Gaming Keyboard |
| Mouse | MSI Gaming Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| Motherboard Name | PRO B650-VC WIFI II |
| CPU Type | AMD Ryzen 9 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 9 9900X |
| CPU Base Frequency | 4.40GHz |
| L2 Cache Per CPU | 12 MB |
| L3 Cache Per CPU | 64 MB |
| CPU Socket Type | AM5 |
| CPU Main Features | 64 bit 12-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| SSD | 2TB |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Chipset | Realtek 8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 1 x Mic-in1 x Headphone-out |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 2 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)2 x USB 3.2 Gen 2 Type A (10 Gbps) |
| PCI Slots Available/Total | 4 x PCI-E x16 slot3 x M.2 |
| Mouse Type | MSI Gaming Mouse |
| Keyboard Type | MSI Gaming Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 19.4" x 9.1" x19" |
| Weight | 26.9 Ibs. |
| First Listed on Newegg | May 25, 2025 |
| Item Model Number | 17DC762B |
Customer Reviews (3)
3.7
Based on 3 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MSI Aegis R2(Tower) Gaming Desktop, AMD R9-9900X, GeForce RTX 5070 Ti, 32GB DDR5, 2TB M.2 NVMe, Liquid Cooling, USB Type-C, VR-Ready, Windows 11 Home Advance
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.