






MSI Aegis RS2 Series Gaming Desktop PC Intel Core Ultra 9 285K 32GB DDR5 2 TB SSD GeForce RTX 5070 Ti Windows 11 Home (Aegis RS2 AI C2NVR9-1295US)
In Stock
SKU: 4770B751
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Aegis RS2 AI C2NVR9-1295US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Ultra 9 285K |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Cache Per Processor | 36 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2 TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | 750W 80+ Gold |
| Case | GUNGNIR 212R |
| Cooling System | Liquid 360 |
| Keyboard | MSI Gaming Keyboard |
| Mouse | MSI Gaming Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Z890 |
| CPU Type | Intel Core Ultra 9 |
| CPU Name | Intel Core Ultra 9 285K |
| L2 Cache Per CPU | 40 MB |
| L3 Cache Per CPU | 36 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 2TB |
| HDD | No |
| Storage Spec | 2 TB M.2 NVMe Gen4 |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
| Audio Channels | 7.1 HD Audio |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 6 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5Gbps)1 x Thunderbolt 4 40 Gbps Type C1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C (20 Gbps) |
| RJ45 | 1 port |
| PCI Slots Available/Total | 3 x PCI-E x16 slot1 x PCI-E x1 slot1 x M.2 Gen5x4 2 x M.2 Gen 4x4 |
| Mouse Type | MSI Gaming Mouse |
| Keyboard Type | MSI Gaming Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 19.4" x 9.1" x19" |
| Weight | 26.9 Ibs. |
| First Listed on Newegg | February 17, 2025 |
| Item Model Number | 4770B751 |
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Powered by Intel® Core™ Ultra 9 Processor AI Gaming Starts Here AEGIS RS2 AI Gaming Desktop Intel® Core™ Ultra 9 Processor RTX 50 Series M.2 NVMe SSD DDR5 RAM Wi-Fi 7 Bluetooth Enabled Keyboard & Mouse Included UP TO INTEL® CORE™ ULTRA 9 PROCESSORS The AI PC Revolution is Here Intel® Core™ Ultra processors (Series 2) are built to make you a leader in AI. From supercharged productivity to heightened security and speed, Intel’s AI is the key to next-level processor performance. 24 CORES 24 THREADS 5.7GHz UP TO NVIDIA® GEFORCE RTX® 50 SERIES Max FPS. Max Quality. Powered by AI. NVIDIA® GeForce RTX® 50 Series GPUs are beyond fast for gamers and creators. Level up your gaming experience with RTX and AI-powered technology that enhances everything from frame rates to fidelity. CPU Cooling Stay Frosty & Bright Featuring a 360mm CPU Liquid Cooler and RGB fans, the Aegis ensures optimal heat dissipation with AI-Powered fan management, effortlessly tackling even the most hardware-intensive games. Beyond The Power Premium Mid-Tower Gaming Case Tempered Glass: 4mm tempered glass window for durability & system accessibility. Ultra-Low Latency WiFi 7 & Bluetooth Connected Like Never Before The Aegis is equipped with the latest Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4. The speed of WIFI 7 is nearly 4.8x faster than the previous generation.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Currently 16% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.