






MSI Aegis ZS2 Gaming Desktop: AMD Ryzen R9-7900X, GeForce RTX 5070, 32GB DDR5, 2TB M.2 NVMe, Liquid Cooling, VR-Ready, WiFi 7, Windows 11 Home:
$3,236.40
In Stock
SKU: C1600752
Key Features:
MSIGaming & Entertainment+13 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Usage | Gaming |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Base Frequency | 4.70GHz |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Spec | 32 GB x 1 |
| SSD | 2TB NVMe |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| First Listed on Newegg | November 21, 2025 |
| Item Model Number | C1600752 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MSI Aegis ZS2 Gaming Desktop: AMD Ryzen R9-7900X, GeForce RTX 5070, 32GB DDR5, 2TB M.2 NVMe, Liquid Cooling, VR-Ready, WiFi 7, Windows 11 Home: C7NVP-1435US
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.