









MSI Aegis ZS2 (Tower) Gaming Desktop, AMD R9-7900X, GeForce RTX 5080, 32GB DDR5 Memory, 2TB NVMe SSD, Liquid CPU Cooling, USB Type-C, VR-Ready,
(8 reviews)
$4,018.80
In Stock
SKU: 48C64BF3
Key Features:
MSIAegis ZS2+51 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Series | Aegis ZS2 |
| Model | C7NVV-1278US |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mid Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 9 7900X 4.7 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 12-Core Processor |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Power Supply | 850W 80+ Gold |
| Case | Gungnir 212R |
| Cooling System | Liquid 360 CPU Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | B840 |
| Motherboard Name | B840-VC WIFI 3 |
| CPU Type | AMD Ryzen 9 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 9 7900X |
| CPU Base Frequency | 4.70GHz |
| L2 Cache Per CPU | 12 MB |
| L3 Cache Per CPU | 64 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 12-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 2TB M.2 NVMe Gen4 |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
| Audio Channels | 7.1 HD Audio |
| LAN Chipset | Realtek 8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 1 x Mic-in1 x Headphone-out |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 2 x USB 3.2 Gen1 Type A (5 Gbps)2 x USB 3.2 Gen2 Type A (10 Gbps) |
| RJ45 | 1 port |
| Motherboard Expansion | 4 x PCI-E x16 slot3 x M.24 x SATA 6G |
| Mouse Type | Gaming Mouse |
| Keyboard Type | Gaming Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 19.4'' x 9.1'' x19'' |
| Weight | 26.9 Ibs |
| First Listed on Newegg | March 12, 2025 |
| Item Model Number | 48C64BF3 |
Customer Reviews (8)
4.5
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MSI Aegis ZS2 (Tower) Gaming Desktop, AMD R9-7900X, GeForce RTX 5080, 32GB DDR5 Memory, 2TB NVMe SSD, Liquid CPU Cooling, USB Type-C, VR-Ready, Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.