









MSI B550-A PRO ProSeries Motherboard (AMD AM4, DDR4, PCIe 4.0, SATA 6Gb/s, M.2, USB 3.2 Gen 2, HDMI/DP, ATX)
In Stock
SKU: CB67FC9E
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Lightning Fast Experience | PCIe 4. 0, Lightning Gen4 x4 M. 2 with M. 2 Shield Frozr, AMD Turbo USB 3. 2 Gen 2 |
| Premium Thermal Solution | Extended Heatsink Design with additional choke thermal pad and 7W/mK pad, and M. 2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works |
| Powerful Design | Core Boost, Digital PWM IC, 2oz Thickened Copper PCB, Creator Genie, DDR4 Boost |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD 3rd Generation Ryzen |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 6 |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Ryzen 3 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 23 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 15 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | MSI |
| Model Name | B550-A PRO |
| Model Number | B550-A PRO |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| UPC | 824142219362 |
| Item Type Name | Computer Equipment |
| Country of Origin | China |
| Item height | 1.5 inches |
| Item Weight | 1500 Grams |
| Manufacturer Contact Information | CITY OF INDUSTRY, CA, 91748 US |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 30.5L x 3.8W x 24.4H Centimetres |
| Item Model Number | CB67FC9E |
About This Item
- βLightning Fast Experience: PCIe 4. 0, Lightning Gen4 x4 M. 2 with M. 2 Shield Frozr, AMD Turbo USB 3. 2 Gen 2
- βPremium Thermal Solution: Extended Heatsink Design with additional choke thermal pad and 7W/mK pad, and M. 2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works
- βPowerful Design: Core Boost, Digital PWM IC, 2oz Thickened Copper PCB, Creator Genie, DDR4 Boost
- βSupport for 3rd Gen AMD Ryzen Processors and future AMD Ryzen processors with BIOS update
- βSupports DDR4 Memory, up to 4400(OC) MHz
Customer Reviews (11)
Based on 11 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Support for 3rd Gen AMD Ryzen Processors and future AMD Ryzen processors with BIOS update Supports DDR4 Memory, up to 4400(OC) MHz Lightning Fast Experience: PCIe 4. 0, Lightning Gen4 x4 M. 2 with M. 2 Shield Frozr, AMD Turbo USB 3. 2 Gen 2 Premium Thermal Solution: Extended Heatsink Design with additional choke thermal pad and 7W/mK pad, and M. 2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works Powerful Design: Core Boost, Digital PWM IC, 2oz Thickened Copper PCB, Creator Genie, DDR4 Boost
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 11 reviews confirm quality.
- βCurrently 10% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.