






MSI B550M PRO-VDH WiFi ProSeries Motherboard (AMD AM4, DDR4, PCIe 4.0, SATA 6Gb/s, M.2, USB 3.2 Gen 1, AX Wi-Fi 6, D-SUB/HDMI/DP, Micro-ATX)
In Stock
SKU: 9145CF0D
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Dragon Center | A brand new software which integrates all MSI exclusive tools with user friendly user interface. Memory Channel: Dual |
| Audio Boost | Reward your ears with studio grade sound quality for the most immersive gaming experience. |
| Premium Thermal Solution | 7W/mK pad, additional choke thermal pad and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop wor |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD 3rd Generation Ryzen |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 4400 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | A-Series |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 14 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 12 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | B550M PRO-VDH WIFI |
| Model Number | B550M PRO-VDH WIFI |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| UPC | 767531799406 824142219393 |
| Global Trade Identification Number | 04719072733698 |
| Item Type Name | Computer Equipment |
| Country of Origin | China |
| Item height | 1.5 inches |
| Item Weight | 1.1 Kilograms |
| Manufacturer Contact Information | CITY OF INDUSTRY, CA, 91748 US |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 24.4L x 3.8W x 24.4H Centimetres |
| Item Model Number | 9145CF0D |
About This Item
- βDragon Center: A brand new software which integrates all MSI exclusive tools with user friendly user interface. Memory Channel: Dual
- βAudio Boost: Reward your ears with studio grade sound quality for the most immersive gaming experience.
- βPremium Thermal Solution: 7W/mK pad, additional choke thermal pad and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop wor
- βSupport for 3rd Gen AMD Ryzen Processors and future AMD Ryzen processors with BIOS update
- βSupports DDR4 Memory, up to 4400(OC) MHz. MATX Form Factor
- βmemory storage capacity 128.0 GB
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Support for 3rd Gen AMD Ryzen Processors and future AMD Ryzen processors with BIOS update Supports DDR4 Memory, up to 4400(OC) MHz. MATX Form Factor Dragon Center: A brand new software which integrates all MSI exclusive tools with user friendly user interface. Memory Channel: Dual Audio Boost: Reward your ears with studio grade sound quality for the most immersive gaming experience. Premium Thermal Solution: 7W/mK pad, additional choke thermal pad and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop wor memory storage capacity 128.0 GB
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.3/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 16% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.