







MSI B650 Gaming Plus WiFi Gaming Motherboard (AMD AM5, ATX, DDR5, PCIe 4.0, M.2, SATA 6Gb/s, USB 3.2 Gen 2, HDMI/DP, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, AMD Ryzen 7000 Series Desktop...
In Stock
SKU: 75B28020
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| 2.5G LAN with Wi-Fi 6E Solution | Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection |
| Enhanced Power Design | 12+2+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost |
| Premium Thermal Solution | Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop work |
| Lightning Fast Game experience | PCIe 4.0 slots, Lightning Gen 4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr, USB 3.2 Gen 2x2 20G |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 7000 series |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 7200 MHz |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| CPU Model | Others |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 8-pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 19 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 1 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 15 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | MSI |
| Model Name | B650 GAMING PLUS WIFI |
| Model Number | B650GamingPlusWiFi |
| Manufacturer | MSI |
| Global Trade Identification Number | 04711377098052 |
| Item height | 2 inches |
| Item Weight | 1500 Grams |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 3 year manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 26.9L x 6.5W x 34.6H Centimetres |
| Size | ATX (Pack of 5), ATX, Mini-ITX, mATX |
| Color | B650 GAMING PLUS WIFI, B650M PROJECT ZERO, MAG B650 TOMAHAWK WIFI, MAG B650M MORTAR WIFI, MPG B650 EDGE WIFI, MPG B650I EDGE WIFI, PRO B650-A WIFI, PRO B650-P WIFI |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 7200 MHz |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Brand | msi |
| CPU Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Supports AMD Ryzen™ 8000/ 7000 Series Desktop Processors |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 7200 MHz |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| Model Name | B650 GAMING PLUS WIFI Gaming Desktop Motherboard |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Series | B650 GAMING PLUS WIFI Gaming Desktop Motherboard |
| Item model number | B650GamingPlusWiFi |
| Item Weight | 3.31 pounds |
| Product Dimensions | 12 x 9.6 x 2 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 12 x 9.6 x 2 inches |
| Color | Information Not Available |
| Computer Memory Type | DIMM |
| Voltage | 5 Volts |
| Manufacturer | MSI |
| Date First Available | July 3, 2023 |
| Item Model Number | 75B28020 |
About This Item
- ●2.5G LAN with Wi-Fi 6E Solution: Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection
- ●Enhanced Power Design: 12+2+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost
- ●Premium Thermal Solution: Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop work
- ●Lightning Fast Game experience: PCIe 4.0 slots, Lightning Gen 4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr, USB 3.2 Gen 2x2 20G
- ●Supports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors, Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 7200+MHz (OC)
- ●Supports AMD Ryzen 8000/ 7000 Series Desktop Processors
- ●Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 6000+MHz (OC)
- ●Enhanced Power Design: 12+2+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost
- ●Premium Thermal Solution: Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop work
- ●Lightning Fast Game experience: PCIe 4.0 slots, Lightning Gen 4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr, USB 3.2 Gen 2x2 20G
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors, Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 7200+MHz (OC) 2.5G LAN with Wi-Fi 6E Solution: Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection Enhanced Power Design: 12+2+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost Premium Thermal Solution: Extended Heatsink, MOSFET thermal pads rated for 7W/mK, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop work Lightning Fast Game experience: PCIe 4.0 slots, Lightning Gen 4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr, USB 3.2 Gen 2x2 20G
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.2/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.