







MSI B650M Project Zero Gaming Motherboard (Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors, AM5, DDR5, PCIe 4.0, M.2 Slots, SATA 6Gb/s, USB 3.2 Gen 2, HDMI/DP, Wi-Fi 6E, 2.5Gbps LAN,...
In Stock
SKU: E5C1C567
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Premium Thermal Solution | Extended Heatsink Design and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works |
| Lightning M.2 | Running at PCIe Gen 4 maximizes performance for NVMe based SSDs |
| Lightning USB 20G | Built-in USB 3.2 Gen 2x2 port, offers 20Gbps transmission speed, 4X faster than USB 3.2 Gen 1 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Supports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 7600 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 18 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 3 |
| Total Usb Ports | 7 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | MSI |
| Model Name | Project Zero |
| Model Number | B650M PROJECT ZERO |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142333853 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 3 inches |
| Item Weight | 3.46 Pounds |
| Warranty Description | 3 year manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 28.2L x 27.4W x 7.6H Centimetres |
| Processor | 3.4 GHz ryzen_7 |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 7200 MHz |
| Brand | msi |
| CPU Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Ryzen 8000/7000 |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 7200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | PRO B650M-A WiFi V1 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Series | PRO B650M-A WiFi V1 |
| Item model number | PRO B650M-A WIFI V1 |
| Item Weight | 3.21 pounds |
| Package Dimensions | 12.13 x 10.91 x 2.28 inches |
| Processor Brand | AMD |
| Manufacturer | MSI |
| Date First Available | June 4, 2025 |
| Item Model Number | E5C1C567 |
About This Item
- βPremium Thermal Solution: Extended Heatsink Design and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works
- βLightning M.2: Running at PCIe Gen 4 maximizes performance for NVMe based SSDs
- βLightning USB 20G: Built-in USB 3.2 Gen 2x2 port, offers 20Gbps transmission speed, 4X faster than USB 3.2 Gen 1
- βSupports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors
- βSupports DDR5 Memory, up to 7600+(OC) MHz
- βRyzen 9000 READY - The PRO B650M-A is a compact M-ATX motherboard outfitted with the AMD B650 chipset (AM5, Ryzen 9000 / 8000 / 7000 ready); The VRM features MSI Core Boost technology for improved stability & performance
- βPASSIVE & AI COOLING - Passive cooling includes an extended heatsink design, M.2 Shield Frozr & a 6-layer PCB with 2 oz. thickened copper; Frozr AI cooling automatically adjusts system fan settings based on CPU & GPU temperatures
- βDDR5 MEMORY, DUAL PCI-E 4.0 x16 SLOTS - 4 x DDR5 DIMM SMT slots enable high-speed memory and improve signal clarity (1DPC 1R, 6000+ MHz); 2 x PCIe 4.0 x16 slots (64GB/s) supports graphics cards
- βDUAL M.2 CONNECTORS - Storage includes 2 x M.2 Gen4 x4 64Gbps slots with Shield Frozr (M2_1) to prevent SSD thermal throttling
- βWELL CONNECTED - Network hardware includes 2.5Gbps LAN; Rear ports include USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbps), HDMI 2.1 & DisplayPort 1.4, and 7.1 HD Audio with Audio Boost
Customer Reviews (12)
Based on 12 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors Supports DDR5 Memory, up to 7600+(OC) MHz Premium Thermal Solution: Extended Heatsink Design and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works Lightning M.2: Running at PCIe Gen 4 maximizes performance for NVMe based SSDs Lightning USB 20G: Built-in USB 3.2 Gen 2x2 port, offers 20Gbps transmission speed, 4X faster than USB 3.2 Gen 1
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 12 reviews confirm quality.
- βCurrently 11% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.