





MSI Codex R2 Gaming Desktop Intel Core Ultra 7 265 - NVIDIA RTX 5060 Ti 8GB Windows 11 Home - 32GB RAM 2TB SSD
$1,977.60
In Stock
SKU: 8F051D7A
Key Features:
MSIGaming & Entertainment+18 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Gaming |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Memory Capacity | 32GB |
| Memory Spec | 32 GB x 1 |
| SSD | 2TB |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| First Listed on Newegg | October 09, 2025 |
| Item Model Number | 8F051D7A |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MSI Codex R2 Gaming Desktop Intel Core Ultra 7 265 β NVIDIA RTX 5060 Ti 8GB Windows 11 Home β 32GB RAM 2TB SSD
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.