










MSI Gaming Desktop Aegis RS 12TG-285US Intel Core i7-12700KF 16GB DDR5 1TB PCIe SSD GeForce RTX 3060 Ti Windows 11 Home 64-bit
(6 reviews)
$2,368.80
In Stock
SKU: A57A3326
Key Features:
MSIAegis RS 12TG-285US+52 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Aegis RS 12TG-285US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Usage | Consumer |
| Processor | Intel Core i7-12700KF 3.60 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 12-Core (8P+4E) 20-Thread Processor |
| Cache Per Processor | 25 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB DDR5 (2 x 8 GB) 4800 MHz |
| Storage | 1 TB M.2 NVMe SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8 GB GDDR6 |
| Power Supply | 650W 80 PLUS Gold |
| Case | Gungnir 110R (BLK) w, ARGB |
| Cooling System | CPU Cooler: Liquid 240 |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
| Chipset | Intel Z690 |
| Motherboard Name | MSI ATX (PRO) |
| CPU Type | Intel Core i7 12th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-12700KF |
| CPU Base Frequency | 3.60GHz |
| L3 Cache Per CPU | 25 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 12-Core (8P+4E) 20-Thread Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 3060 Ti |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 4800 |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 1TB PCIe |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek AL897 |
| Audio Features | 7.1 HD Audio |
| LAN Chipset | Intel I225V |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | WiFi 6E (802.11ax) 2.4GbpsTri Band 2.4GHz, 5GHz, 6GHz |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Front Audio Ports | 1 x Mic.-In1 x Headphone-out |
| Video Ports | 1 x HDMI-out (2.1)3 x DP-out (1.4a) |
| Rear USB | 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 4 x USB 2.0 |
| RJ45 | 1 port |
| Internal Bays | 2 x 2.5", 2 x 3.5" or 2.5" w, tray |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe 5.0 x162 x PCIe 3.0 x16 (x4, x1)1 x PCIe 3.0 x14 x M.2 (3x PCIe 4.0 x4, 1x PCIe 3.0 x4/SATA) |
| Mouse Type | MSI Gaming Mouse |
| Keyboard Type | MSI Gaming Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 17.72" x 8.46" x 16.93" |
| Weight | 29.98 lbs. |
| Package Contents | Bundle: Glass Panel, VGA Holder, Game Code (scratcher) |
| First Listed on Newegg | October 26, 2022 |
| Item Model Number | A57A3326 |
Customer Reviews (6)
2.7
Based on 6 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MSI Gaming Desktop Aegis RS 12TG-285US Intel Core i7-12700KF 16GB DDR5 1TB PCIe SSD GeForce RTX 3060 Ti Windows 11 Home 64-bit
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.