






MSI Gaming Desktop PC Aegis RS2 AI C2NVP7-1445US Intel Core Ultra 7 265K 32GB DDR5 1TB NVMe SSD GeForce RTX 5070 Windows 11 Home Advance
(8 reviews)
$2,878.80
In Stock
SKU: DAECDD75
Key Features:
MSIAegis RS2 AI C2NVP7-1445US+50 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Aegis RS2 AI C2NVP7-1445US |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Ultra 7 265K |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 30 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 1TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB GDDR7 192-bit |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | 750W 80+ Gold |
| Case | GUNGNIR212R |
| Cooling System | Liquid 360 |
| Operating System | Windows 11 Home Advance |
| Chipset | Intel Z890 |
| Motherboard Name | PRO Z890 |
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 |
| CPU Name | Intel Core Ultra 7 265K |
| L2 Cache Per CPU | 36 MB |
| L3 Cache Per CPU | 30 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| Storage Spec | 1 TB M.2 NVMe Gen4 |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 6 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5Gbps)1 x Thunderbolt 4 40 Gbps Type C1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C (20 Gbps) |
| Motherboard Expansion | 4 x PCI-E x16 slot3 x M.2 |
| Mouse Type | MSI Gaming Mouse |
| Keyboard Type | MSI Gaming Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 19.4" x 9.1" x19" |
| Weight | 26.9 Ibs. |
| First Listed on Newegg | June 12, 2025 |
| Item Model Number | DAECDD75 |
Customer Reviews (8)
2.6
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MSI Gaming Desktop PC Aegis RS2 AI C2NVP7-1445US Intel Core Ultra 7 265K 32GB DDR5 1TB NVMe SSD GeForce RTX 5070 Windows 11 Home Advance
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.