





MSI Gaming Desktop PC Aegis Z2 C7NVP-1449US AMD Ryzen 7 7700 32GB DDR5 1TB NVMe SSD GeForce RTX 5070 Windows 11 Home Advance
In Stock
SKU: 659990E5
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Aegis Z2 C7NVP-1449US |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | AMD Ryzen 7 7700 |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 1TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB GDDR7 192-bit |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 750W 80+ Gold |
| Case | GUNGNIR212R |
| Cooling System | Air Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home Advance |
| Chipset | B840 |
| Motherboard Name | B840-VC WIFI 3 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 7700 |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| Storage Spec | 1 TB M.2 NVMe Gen4 |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 2 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)2 x USB 3.2 Gen 2 Type A (10 Gbps) |
| Motherboard Expansion | 4 x PCI-E x16 slot3 x M.2 |
| Mouse Type | MSI Gaming Mouse |
| Keyboard Type | MSI Gaming Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 19.4" x 9.1" x19" |
| Weight | 26.9 Ibs. |
| First Listed on Newegg | April 22, 2025 |
| Item Model Number | 659990E5 |
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PROCESSOR AMD Ryzen™ R7 7700 GRAPHICS CARD NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 MEMORY 32GB DDR5 COOLING LIQUID COOLING STORAGE 1TB M.2 NVMe Gen4 SSD POWER SUPPLY 750W 80+ Gold BUNDLE MSI Gaming Keyboard & Mouse WIFI WIFI 6E PC MAG READERS' CHOICE GAMING DESKTOP BRANDS 2024 2 YEARS IN A ROW AMD RYZEN™ R7-7700 AMD Ryzen processors are made with gamers in mind-they're designed to enable fast memory speeds and bandwidth, evolving alongside the most demanding games. NVIDIA 50 SERIES GPU Discover the GeForce RTX AI advantage featuring specialized AI Tensor Cores for enhanced creativity, ultra-efficient productivity, and blisteringly fast gaming. STAY FROSTY & BRIGHT Frozr AI Cooling in MSI gaming desktops learns and predicts system temperature to adjust fan speed, ensuring peak performance in a low-noise environment with AI assistance. MYSTIC LIGHT Quickly animate your battlestation with the MSI LED button. Customize RGB further with MSI Center Mystic Light software. EASY TO UPGRADE This DIY-style gaming desktop takes the guesswork out of DIY. Aegis Z2 Desktops are handcrafted with high-quality MSI-standardized components, making the system simple to maintain and upgrade. Front I/O Back I/O
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.