





MSI Gaming Desktop PC Aegis Z2 C8NVP-1656US AMD Ryzen 7 8700F 32GB DDR5 1TB NVMe SSD GeForce RTX 5070 Windows 11 Home
In Stock
SKU: D3401AAC
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Best Seller Ranking | #42 in Gaming Desktop PC |
| Brand | MSI |
| Model | Aegis Z2 C8NVP-1656US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | AMD Ryzen 7 8700F |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 16 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 1TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB GDDR7 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 750W 80+ Gold |
| Case | GUNGNIR212R |
| Cooling System | ARGB Fan Air Cooling |
| Keyboard | MSI Gaming Keyboard |
| Mouse | MSI Gaming Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B840 |
| Motherboard Name | PRO B840-VC WIFI |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 8000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 8700F |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Storage Spec | 1TB M.2 NVMe Gen4 |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek AL897 |
| Audio Channels | 7.1-Channel High Definition Audio |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 2 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)2 x USB 3.2 Gen 2 Type A (10 Gbps) |
| RJ45 | 1 port |
| PCI Slots Available/Total | 4 x PCI-E x16 slot3 x M.2 |
| Dimensions H x W x D | 19.4" x 9.1" x19" |
| Weight | 26.9 Ibs. |
| First Listed on Newegg | December 04, 2025 |
| Item Model Number | D3401AAC |
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AI Gaming Starts Here Aegis Z2 Gaming Desktop AMD Ryzen R7-8700F NVIDIA® GeForce RTX 5070 1TB M.2 NVMe SSD 32GB DDR5 RAM Wi-Fi 6E Bluetooth 5.3 Enabled Gaming Keyboard & Mouse Included CALL THE SHOTS AMD Ryzen™ R7-8700F AMD Ryzen™ 8000 Series pushes the envelope even further in the PC industry with award-winning performance for gamers and artists. NVIDIA® GEFORCE RTX® 50 SERIES Max FPS. Max Quality. Powered by AI. Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTXTM 50 Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers. With unmatched Al power, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4 generate images at unprecedented speed. CPU Cooling Stay Frosty & Bright Featuring an RGB CPU air cooler and four RGB fans, the MSI gaming desktop ensures optimal heat dissipation, effortlessly tackling even the most hardware-intensive games. Excellence Upgraded Premium Mid-Tower Gaming Case Ultra-Low Latency WiFi 6E & Bluetooth Connected Like Never Before The Aegis is equipped with Bluetooth 5.3 and the latest Wi-Fi 6E which adds access to the new 6 GHz frequency band for less interference compared to WiFi 6.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Currently 24% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.