






MSI Gaming Desktop PC Aegis ZS2 C9NVP-1448US AMD Ryzen 7 9700X 32GB DDR5 2TB NVMe SSD GeForce RTX 5070 Windows 11 Home Advance
(1 reviews)
$2,758.80$2,998.808% OFF
In Stock
SKU: 0A78B447
Key Features:
AMD Ryzen 7 9000 SeriesGeForce RTX 5070+52 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9700X |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Operating System | Windows 11 Home Advance |
| Power Supply | 750W 80+ Gold |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Dimensions H x W x D | 19.4" x 9.1" x19" |
| Form Factor | Tower |
| Optical Drive Type | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB GDDR7 192-bit |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Brand | MSI |
| Model | Aegis ZS2 C9NVP-1448US |
| Release Year | 2025 |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | AMD Ryzen 7 9700X |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2TB M.2 NVMe Gen4 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Case | GUNGNIR212R |
| Cooling System | Liquid 360 |
| Chipset | B840 |
| Motherboard Name | B840-VC WIFI 3 |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Storage Spec | 2 TB M.2 NVMe Gen4 |
| Screen Size | none |
| Touchscreen | No Touchscreen Display |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 2 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)2 x USB 3.2 Gen 2 Type A (10 Gbps) |
| Motherboard Expansion | 4 x PCI-E x16 slot3 x M.2 |
| Mouse Type | MSI Gaming Mouse |
| Keyboard Type | MSI Gaming Keyboard |
| Weight | 26.9 Ibs. |
| First Listed on Newegg | March 11, 2025 |
| Item Model Number | 0A78B447 |
Customer Reviews (1)
5.0
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MSI Gaming Desktop PC Aegis ZS2 C9NVP-1448US AMD Ryzen 7 9700X 32GB DDR5 2TB NVMe SSD GeForce RTX 5070 Windows 11 Home Advance
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βCurrently 8% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.