









MSI Gaming Desktop PC Codex R2 AI B2NVL5-466US Intel Core Ultra 5 225 16GB DDR5 2TB NVMe SSD GeForce RTX 5060 Windows 11 Home
In Stock
SKU: 01588F3A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Codex R2 AI B2NVL5-466US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225 |
| Processor Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| Cache Per Processor | 20 MB L3 Cache |
| Memory | 16GB DDR5 |
| Storage | 2TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 650W |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | MSI Gaming Keyboard |
| Mouse | MSI Gaming Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core Ultra 5 |
| CPU Name | Intel Core Ultra 5 225 |
| L2 Cache Per CPU | 22 MB |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| Storage Spec | 2TB M.2 NVMe Gen4 |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek AL897 |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps)4 x USB 2.0 (Rear) |
| RJ45 | 1 port |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe 4.0 x16 slot1 x PCIe 3.0 x1 slot |
| Dimensions H x W x D | 16" x 8.38" x 19" |
| Weight | 21.3 Ibs. |
| First Listed on Newegg | June 19, 2025 |
| Item Model Number | 01588F3A |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Powered by IntelĀ® Core⢠Ultra 5 Processor AI Gaming Starts Here Codex R2 AI Gaming Desktop IntelĀ® Core⢠Ultra 5 Processor RTX 5060 Series 1TB M.2 NVMe SSD 16GB DDR5 RAM Wi-Fi 6E Bluetooth Enabled Keyboard & Mouse Included UP TO INTELĀ® CORE⢠ULTRA 5 PROCESSORS The AI PC Revolution is Here IntelĀ® Core⢠Ultra processors (Series 2) are built to make you a leader in AI. From supercharged productivity to heightened security and speed, Intelās AI is the key to next-level processor performance. 10 CORES 10 THREADS 4.9 GHz UP TO NVIDIAĀ® GEFORCE RTXĀ® 50 SERIES Max FPS. Max Quality. Powered by AI. NVIDIAĀ® GeForce RTXĀ® 50 Series GPUs are beyond fast for gamers and creators. Level up your gaming experience with RTX and AI-powered technology that enhances everything from frame rates to fidelity. CPU Cooling Stay Frosty & Bright Featuring a robust CPU Cooler and RGB fans, the Codex ensures optimal heat dissipation with AI-Powered fan management, effortlessly tackling even the most hardware-intensive games. Beyond The Power Premium Mid-Tower Gaming Case Tempered Glass: 4mm tempered glass window for durability & system accessibility. Ultra-Low Latency WiFi 6E & Bluetooth Connected Like Never Before The Codex is equipped with Bluetooth 5.3 and the latest Wi-Fi 6E which adds access to the new 6 GHz frequency band for less interference compared to WiFi 6.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- āFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ā30-day hassle-free returns ā if it doesn't meet your expectations, send it back.