










MSI Gaming Desktop PC Codex R2 B14NVK5-604US Intel Core i5-14400F 16GB DDR5 1TB NVMe SSD GeForce RTX 5050 Windows 11 Home
(8 reviews)
$1,231.20$1,238.101% OFF
In Stock
SKU: 1E9A94F7
Key Features:
MSICodex R2 B14NVK5-604US+42 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Codex R2 B14NVK5-604US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Processor | Intel Core i5-14400F |
| Processor Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| Cache Per Processor | 20 MB L3 Cache |
| Memory | 16GB DDR5 |
| Storage | 1TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7 |
| Power Supply | 650W 80+ Gold |
| Case | FORGE 121R |
| Keyboard | MSI Gaming Keyboard |
| Mouse | MSI Gaming Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel H610 |
| Motherboard Name | H610M-G |
| CPU Type | Intel Core i5 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-14400F |
| L2 Cache Per CPU | 9.5 MB |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5050 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Chipset | Intel I219V |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps)4 x USB 2.0 (Rear) |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe 4.0 x16 slot1 x PCIe 3.0 x1 slot |
| Dimensions H x W x D | 16" x 8.38" x 19" |
| Weight | 21.3 Ibs. |
| First Listed on Newegg | November 13, 2025 |
| Item Model Number | 1E9A94F7 |
Customer Reviews (8)
4.6
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MSI Gaming Desktop PC Codex R2 B14NVK5-604US Intel Core i5-14400F 16GB DDR5 1TB NVMe SSD GeForce RTX 5050 Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 1% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.