










MSI Gaming Desktop PC Codex R2 B14NVL5-447US Intel Core i5-14400F 16GB DDR5 1TB NVMe SSD GeForce RTX 5060 Windows 11 Home
In Stock
SKU: B7EC18ED
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Best Seller Ranking | #79 in Gaming Desktop PC |
| Brand | MSI |
| Model | Codex R2 B14NVL5-447US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Core i5-14400F |
| Processor Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| Cache Per Processor | 20 MB L3 Cache |
| Memory | 16GB DDR5 |
| Storage | 1TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 650W |
| Case | FORGE 121R |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | MSI Gaming Keyboard |
| Mouse | MSI Gaming Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Motherboard Name | H610M-G |
| CPU Type | Intel Core i5 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-14400F |
| L2 Cache Per CPU | 9.5 MB |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Storage Spec | 1TB M.2 NVMe Gen4 |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek AL897 |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps)4 x USB 2.0 (Rear) |
| RJ45 | 1 port |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe 4.0 x16 slot1 x PCIe 3.0 x1 slot |
| Dimensions H x W x D | 16" x 8.38" x 19" |
| Weight | 21.3 Ibs. |
| First Listed on Newegg | June 19, 2025 |
| Item Model Number | B7EC18ED |
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Powered by Intel® Core™ i5 processor (14th gen) AI Gaming Starts Here Codex R2 Gaming Desktop Intel Core i5 (14th Gen) RTX 5060 Series 1TB NVMe SSD 16GB DDR5 RAM Wi-Fi 6E Bluetooth Enabled Keyboard & Mouse Included INTEL® CORE™ i5 PROCESSORS (14TH GEN) Take Gaming to & the Next Level This new generation of Intel Core i5 processors boasts an improved hybrid core architecture, allowing for easier multitasking and faster performance. 10 CORES 16 THREADS 4.7 GHz UP TO NVIDIA® GEFORCE RTX® 50 SERIES Max FPS. Max Quality. Powered by AI. NVIDIA® GeForce RTX® 50 Series GPUs are beyond fast for gamers and creators. Level up your gaming experience with RTX and AI-powered technology that enhances everything from frame rates to fidelity. CPU Cooling Stay Frosty & Bright Featuring an RGB CPU air cooler and four RGB fans, the MSI gaming desktop ensures optimal heat dissipation, effortlessly tackling even the most hardware-intensive games. BEYOND THE POWER Premium Mid-Tower Gaming Case Ultra-Low Latency WiFi 6E & Bluetooth Connected Like Never Before The Codex is equipped with Bluetooth 5.3 and the latest Wi-Fi 6E which adds access to the new 6 GHz frequency band for less interference compared to WiFi 6.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.0/5 by verified buyers — 1 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.