










MSI Gaming Desktop PC Codex R2 B14NVM7-438US Intel Core i7-14700F 32GB DDR5 2TB SSD GeForce RTX 5060 Ti Windows 11 Home
(1 reviews)
$2,462.40
In Stock
SKU: DCA8C21F
Key Features:
MSICodex R2 B14NVM7-438US+47 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Codex R2 B14NVM7-438US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Core i7-14700F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 33 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2 TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB GDDR7 |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | 650W 80+ Gold |
| Case | FORGE 121R |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | MSI Gaming Keyboard |
| Mouse | MSI Gaming Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700F |
| L2 Cache Per CPU | 28 MB |
| L3 Cache Per CPU | 33 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 2TB |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek AL897 |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Chipset | Realtek RTL8125BG |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 4 x USB 2.02 x USB 3.2 Gen 2 Type A (10 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 2 Type C (10 Gbps) |
| RJ45 | 1 port |
| Internal Bays | 2 x M.2 |
| PCI Slots Available/Total | 5 x PCI-E x16 slot |
| Dimensions H x W x D | 16" x 8.38" x 19" |
| Weight | 21.3 lbs. |
| First Listed on Newegg | June 04, 2025 |
| Item Model Number | DCA8C21F |
Customer Reviews (1)
5.0
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MSI Gaming Desktop PC Codex R2 B14NVM7-438US Intel Core i7-14700F 32GB DDR5 2TB SSD GeForce RTX 5060 Ti Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.