










MSI Gaming Desktop PC Codex R2 B14NVN7-440US Intel Core i7-14700F 32GB DDR5 2TB SSD GeForce RTX 5060 Ti Windows 11 Home
In Stock
SKU: D91F8A7C
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Codex R2 B14NVN7-440US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Core i7-14700F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 33 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2 TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB GDDR7 |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | 650W 80+ Gold |
| Case | FORGE 121R |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | MSI Gaming Keyboard |
| Mouse | MSI Gaming Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700F |
| L2 Cache Per CPU | 28 MB |
| L3 Cache Per CPU | 33 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 2TB |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek AL897 |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Chipset | Realtek RTL8125BG |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 4 x USB 2.02 x USB 3.2 Gen 2 Type A (10 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 2 Type C (10 Gbps) |
| RJ45 | 1 port |
| Internal Bays | 2 x M.2 |
| PCI Slots Available/Total | 5 x PCI-E x16 slot |
| Dimensions H x W x D | 16" x 8.38" x 19" |
| Weight | 21.3 lbs. |
| First Listed on Newegg | May 28, 2025 |
| Item Model Number | D91F8A7C |
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Powered by Intel® Core™ i7 processor (14th gen) Gaming Starts Here Codex R2 Gaming Desktop 14th Gen Intel Core i7 Nvidia GeForce RTX 5050 Ti M.2 NVMe SSD DDR5 RAM Wi-Fi 7 Bluetooth Enabled Keyboard & Mouse Included INTEL® CORE™ i7 PROCESSORS (14TH GEN) Take Gaming to & the Next Level This new generation of Intel Core i7 processors boasts an improved hybrid core architecture, allowing for easier multitasking and faster performance. 20 CORES 28 THREADS 5.4GHz UP TO NVIDIA® GEFORCE RTX® 50 SERIES Max FPS. Max Quality. Powered by AI. NVIDIA® GeForce RTX® 40 Series GPUs are beyond fast for gamers and creators. Powered by the new fourth-gen Tensor Cores and Optical Flow Accelerator on GeForce RTX 50 Series GPUs, DLSS 4 uses AI to create additional frames and improve image quality. CPU Cooling Stay Frosty & Bright Featuring an RGB CPU air cooler and four RGB fans, the MSI gaming desktop ensures optimal heat dissipation, effortlessly tackling even the most hardware-intensive games. Excellence Upgraded Premium Mid-Tower Gaming Case Ultra-Low Latency WiFi 7 & Bluetooth Connected Like Never Before The Codex is equipped with the latest Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4. The speed of Wi-Fi 7 is nearly 4.8x faster than the previous generation.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.