







MSI Gaming Desktop PC Codex Z2 A8NVL-484US AMD Ryzen 7 8700F 16GB DDR5 2TB NVMe SSD GeForce RTX 5060 Windows 11 Home
In Stock
SKU: 961863AC
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Best Seller Ranking | #23 in Gaming Desktop PC |
| Brand | MSI |
| Model | Codex Z2 A8NVL-484US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | AMD Ryzen 7 8700F |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 16 MB L3 Cache |
| Memory | 16GB DDR5 |
| Storage | 2TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 128-bit |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 650W 80+ Gold |
| Case | FORGE 120R |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | MSI Gaming Keyboard |
| Mouse | MSI Gaming Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | B840 |
| Motherboard Name | B840-VC WIFI 3 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 8000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 8700F |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| Storage Spec | 2TB M.2 NVMe Gen4 |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | 7.1 HD Audio |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps)4 x USB 2.0 (Rear) |
| RJ45 | 1 port |
| PCI Slots Available/Total | 4 x PCI-E x16 slot2 x M.2 |
| Dimensions H x W x D | 16" x 8.38" x 19" |
| Weight | 21.3 Ibs. |
| First Listed on Newegg | July 24, 2025 |
| Item Model Number | 961863AC |
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AI Gaming Starts Here Codex Z2 Gaming Desktop AMD Ryzen R7-8700F RTX 5060 Series 2TB M.2 NVMe SSD 16GB DDR5 RAM Wi-Fi 6E Bluetooth Enabled Gaming Keyboard & Mouse Included CALL THE SHOTS AMD Ryzen™ R7-8700F AMD Ryzen™ 8000 Series pushes the envelope even further in the PC industry with award-winning performance for gamers and artists. NVIDIA® GEFORCE RTX® 50 SERIES Max FPS. Max Quality. Powered by AI. Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTXTM 50 Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers. With unmatched Al power, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4 generate images at unprecedented speed. CPU Cooling Stay Frosty & Bright Featuring an RGB CPU air cooler and four RGB fans, the MSI gaming desktop ensures optimal heat dissipation, effortlessly tackling even the most hardware-intensive games. Excellence Upgraded Premium Mid-Tower Gaming Case Ultra-Low Latency WiFi 6E & Bluetooth Connected Like Never Before The Codex is equipped with Bluetooth 5.3 and the latest Wi-Fi 6E which adds access to the new 6 GHz frequency band for less interference compared to WiFi 6.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 8 reviews confirm quality.
- ✓Currently 27% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.