










MSI Gaming Desktop PC Infinite ZS 9NVR-1482US AMD Ryzen 9 9900X3D 32GB DDR5 2TB NVMe SSD GeForce RTX 5070 Ti Windows 11 Pro
In Stock
SKU: 85FC7552
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | Infinite ZS 9NVR-1482US |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | AMD Ryzen 9 9900X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 12-Core Processor |
| Cache Per Processor | 128 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 |
| Storage | 2 TB M.2 NVMe Gen4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB GDDR7 |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | 750W 80+ Gold |
| Case | PROSPECT 700RL |
| Cooling System | Liquid 360 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Chipset | B840 |
| Motherboard Name | B840-VC |
| CPU Type | AMD Ryzen 9 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 9 9900X3D |
| L2 Cache Per CPU | 12 MB |
| L3 Cache Per CPU | 128 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 12-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | none |
| Touchscreen | No Touchscreen Display |
| Audio Chipset | Realtek AL897 |
| Audio Channels | 7.1 HD Audio |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (5 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 (Rear)2 x USB 3.2 Gen2 Type A (10 Gbps)1 x USB 3.2 Gen2 Type C (10 Gbps) |
| RJ45 | 1 port |
| PCI Slots Available/Total | 5 x PCI-E x16 slot |
| Mouse Type | MSI Gaming Mouse |
| Keyboard Type | MSI Gaming Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 9.6" x 22.3" x 21" |
| Weight | 52 lbs. |
| First Listed on Newegg | September 10, 2025 |
| Item Model Number | 85FC7552 |
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
INFINITE ZS Gaming Desktop AMD Ryzen™ R9-9900X3D RTX 5070 Ti 2TB M.2 NVMe SSD 32GB DDR5 RAM Wi-Fi 7 Bluetooth 5 Enabled Gaming Keyboard & Mouse Included CALL THE SHOTS AMD Ryzen™ R9-9900X3D AMD Ryzen™ 9000 Series pushes the envelope even further in the PC industry with award-winning performance for gamers and artists. NVIDIA® GEFORCE RTX® 50 SERIES Max FPS. Max Quality. Powered by AI. NVIDIA® GeForce RTX® 50 Series GPUs are beyond fast for gamers and creators. Powered by the new fourth-gen Tensor Cores and Optical Flow Accelerator on GeForce RTX 50 Series GPUs, DLSS 4 uses AI to create additional frames and improve image quality. CPU Cooling Stay Frosty & Bright With MSI's 360mm CPU liquid cooler and 4 ARGB fans, the Infinite ZS allows for a maximum amount of heat dissipation and handles the most hardware-intensive games without breaking a sweat. Excellence Upgraded Premium Mid-Tower Gaming Case ULTRA-LOW LATENCY WIFI 7 & LUETOOTH CONNECTED LIKE NEVER BEFORE The Infinite ZS is equipped with the latest Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4. The speed of WIFI 7 is nearly 4.8x faster than the previous generation.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.