







MSI Gaming Desktop PC Vision RS AI 2NVV7-1466US Intel Core Ultra 7 265K 64GB DDR5 2TB NVMe SSD GeForce RTX 5080 Windows 11 Home
In Stock
SKU: 3435059F
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| CPU Name | Intel Core Ultra 7 265K |
| Memory Capacity | 64GB DDR5 |
| SSD | 2TB NVMe |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power Supply | 1000W 80+ Gold |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Dimensions H x W x D | 18.56" x 12" x 19.5" |
| Optical Drive Type | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 256-bit |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Brand | MSI |
| Model | Vision RS AI 2NVV7-1466US |
| Release Year | 2025 |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | White |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265K |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 30 MB L3 Cache |
| Memory | 64 GB DDR5 |
| Storage | 2 TB M.2 NVMe Gen4 |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Case | MAG PANO 120R-White |
| Cooling System | Liquid 360 |
| Keyboard | MSI Gaming Keyboard |
| Mouse | MSI Gaming Mouse |
| Chipset | Intel Z890 |
| Motherboard Name | PRO Z890 PZ |
| L2 Cache Per CPU | 36 MB |
| L3 Cache Per CPU | 30 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Screen Size | none |
| Touchscreen | No Touchscreen Display |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5 Gbps)1 x USB 3.2 Gen 1 Type C (10 Gbps) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 6 x USB 3.2 Gen 1 Type A (5Gbps)1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C (20 Gbps)1 x Thunderbolt 4 40 Gbps Type C |
| RJ45 | 1 port |
| PCI Slots Available/Total | 3 x PCI-E x16 slot1 x PCI-E x1 slot1 x M.2 Gen5x4 3 x M.2 Gen 4x4 |
| Weight | 46.8 Ibs. |
| First Listed on Newegg | September 10, 2025 |
| Item Model Number | 3435059F |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
PROCESSOR Intel® Core™ Ultra 7 processors GRAPHICS CARD NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 MEMORY 64 GB DDR5 (2x 32GB) COOLING Liquid STORAGE 2TB M.2 NVMe Gen4 POWER SUPPLY 1000W 80+ Gold BUNDLE MSI Gaming Keyboard & Mouse WIFI WIFI 7 PC MAG READERS' CHOICE GAMING DESKTOP BRANDS 2024 2 YEARS IN A ROW NEXT-GEN PERFORMANCE HYBRID The Intel® Core™ Ultra 7 processor 265K features an integrated NPU, with up to 16 hybrid cores, for efficient AI acceleration, enhanced gaming experiences, and AI capabilities. NVIDIA 50 SERIES GPU Powered by the new fourth-gen Tensor Cores and Optical Flow Accelerator on GeForce RTX 50 Series GPUs, DLSS 4 uses AI to create additional frames and improve image quality. STAY FROSTY & BRIGHT Frozr AI Cooling in MSI gaming desktops learns and predicts system temperature to adjust fan speed, ensuring peak performance in a low-noise environment with AI assistance. MYSTIC LIGHT Quickly animate your battlestation with the MSI LED button. Customize RGB further with MSI Center Mystic Light software. EASY TO UPGRADE This DIY-style gaming desktop takes the guesswork out of DIY. Vision RS AI Desktops are handcrafted with high-quality MSI-standardized components, making the system simple to maintain and upgrade. Front I/O Back I/O
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.