







MSI MAG 275UPD E14 27-inch 3840 x 2160 (UHD) Gaming Monitor, 288Hz, Adaptive-Synch, HDMI, DisplayPort, VESA Mountable, Tilt, Height Adjustable, Speaker, 1ms, Black
In Stock
SKU: 69C11599
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Monitors |
| Dual Mode | Easily switch between different resolutions and refresh rates, allowing user to adjust settings based on the game |
| Console Mode | Optimized for seamless compatibility with gaming consoles like PS5 and Xbox Series X|S |
| Aspect Ratio Options | Choose between multiple aspect ratios for a more personalized gaming experience |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Display Type | ips |
| Display Technology | IPS |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | IPS Panel, Adaptive-Sync, Dual Mode, Console Mode |
| Screen Size | 27 |
| Item Dimensions D x W x H | 61.3D x 22.8W x 53.6H Centimetres |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Colour | Black |
| Brand | MSI |
| Model Number | MAG 275UPD E14 |
| Model Name | MAG275UPDE14 |
| Country of Origin | China |
| UPC | 824142409268 |
| Manufacturer | MSI |
| Item height | 21.1 inches |
| Warranty Description | 3 Year manufacturer |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Item Model Number | 69C11599 |
About This Item
- βDual Mode: Easily switch between different resolutions and refresh rates, allowing user to adjust settings based on the game
- βConsole Mode: Optimized for seamless compatibility with gaming consoles like PS5 and Xbox Series X|S
- βAspect Ratio Options: Choose between multiple aspect ratios for a more personalized gaming experience
- βIPS Panel for better color contrast & accuracy
- β4K UHD 144Hz / 1K FHD 288Hz Gaming
Customer Reviews (6)
Based on 6 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Dual Mode β Easily switch between different resolutions and refresh rates, allowing user to adjust settings based on the game IPS Panel for better color contrast & accuracy 4K UHD 144Hz / 1K FHD 288Hz Gaming Console Mode β Optimized for seamless compatibility with gaming consoles like PS5 and Xbox Series X|S Aspect Ratio Options β Choose between multiple aspect ratios for a more personalized gaming experience
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.2/5 by verified buyers β 6 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.