








MSI MAG B550 Tomahawk Gaming Motherboard (AMD AM4, DDR4, PCIe 4.0, SATA 6Gb/s, M.2, USB 3.2 Gen 2, HDMI/DP, ATX)
In Stock
SKU: 35CEC368
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Multi-GPU | With Steel Armor PCI-E slots. Supports 2-Way AMD Crossfire |
| Pre-installed I/O Shielding | Better EMI protection and more convenience for installation. |
| 2.5G LAN with LAN Manager | Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection. Dual channel memory architecture |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD 3rd Generation Ryzen |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 5100 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 3 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 13 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 6 |
| Total Usb Ports | 9 |
| Number of Ethernet Ports | 2 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | MAG B550 TOMAHAWK |
| Model Number | MAG B550 TOMAHAWK |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| UPC | 824142217627 |
| Global Trade Identification Number | 04719072728625 |
| Item Type Name | Computer Equipment |
| Country of Origin | China |
| Item height | 1.5 inches |
| Item Weight | 1.36 kg |
| Manufacturer Contact Information | CITY OF INDUSTRY, CA, 91748 US |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 30.5L x 3.8W x 24.4H Centimetres |
| Item Model Number | 35CEC368 |
About This Item
- βMulti-GPU: With Steel Armor PCI-E slots. Supports 2-Way AMD Crossfire
- βPre-installed I/O Shielding: Better EMI protection and more convenience for installation.
- β2.5G LAN with LAN Manager: Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection. Dual channel memory architecture
- βSupport for 3rd Gen AMD Ryzen Processors and future AMD Ryzen processors with BIOS update
- βSupports DDR4 Memory, up to 4400(OC) MHz. RAID 0/1/10
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Support for 3rd Gen AMD Ryzen Processors and future AMD Ryzen processors with BIOS update Supports DDR4 Memory, up to 4400(OC) MHz. RAID 0/1/10 Multi-GPU: With Steel Armor PCI-E slots. Supports 2-Way AMD Crossfire Pre-installed I/O Shielding: Better EMI protection and more convenience for installation. 2.5G LAN with LAN Manager: Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection. Dual channel memory architecture
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 14% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.