







MSI MAG B650 Tomahawk WiFi Gaming Motherboard (AMD AM5, ATX, DDR5, PCIe 4.0, M.2, SATA 6Gb/s, USB 3.2 Gen 2, HDMI/DP, Wi-Fi 6E, AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors)
In Stock
SKU: D9805A56
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Premium Thermal Solution | Extended Heatsink Design and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works |
| 2.5G LAN and Intel Wi-Fi 6E Solution | Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection |
| Lightning M.2 | Running at PCIe Gen 4 maximizes performance for NVMe based SSDs |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 7000 Series |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 7600 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 11 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | Serial ATA/600 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 10 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 10 |
| Brand | MSI |
| Model Name | B650 TOMAHAWK WIFI |
| Model Number | MS-B650TOMAHAWKWIFI |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| UPC | 824142301036 |
| Global Trade Identification Number | 00824142301036 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.5 inches |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 24.4L x 6.4W x 30.5H Centimetres |
| Item Model Number | D9805A56 |
About This Item
- βPremium Thermal Solution: Extended Heatsink Design and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works
- β2.5G LAN and Intel Wi-Fi 6E Solution: Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection
- βLightning M.2: Running at PCIe Gen 4 maximizes performance for NVMe based SSDs
- βSupports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors
- βSupports DDR5 Memory, up to 6400+(OC) MHz
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors Supports DDR5 Memory, up to 6400+(OC) MHz Premium Thermal Solution: Extended Heatsink Design and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works 2.5G LAN and Intel Wi-Fi 6E Solution: Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection Lightning M.2: Running at PCIe Gen 4 maximizes performance for NVMe based SSDs
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 10 reviews confirm quality.
- βCurrently 22% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.