





MSI MAG X870 Tomahawk WiFi Gaming Motherboard (AMD Ryzen 9000/8000/7000 Series Processors, AM5, DDR5, PCIe 5.0, SATA 6Gb/s, M.2, USB 3.2 Gen 2, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 2.5Gbps...
In Stock
SKU: F8BEE479
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 9000/8000/7000 Series Processors |
| Chipset Type | AM5 |
| Memory Clock Speed | 7800 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 12 |
| Total Usb Ports | 13 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | Tomahawk |
| Model Number | X870TMAHAWKWIFI |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142380499 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.76 inches |
| Item Weight | 2 Kilograms |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Model Number | F8BEE479 |
About This Item
- βThe MAG X870 TOMAHAWK WIFI pulls off an understated, black design that would look stunning in any PC build. It comes equipped with a robust 17-phase (14 + 2 + 1) Duet Rail Power System consisting of 80A Smart Power Stages and an Extended Heatsink for effective thermals β ensuring even the best AMD Ryzen processors can hit peak performance even throughout extended gaming sessions.
- βLike its elder siblings, the MAG X870 TOMAHAWK WIFI embraces MSIβs EZ DIY philosophy, granting you features like user-friendly installation of graphics cards, M.2 SSDs, M.2 heatsinks, Wi-Fi antennae, and more.
- βThe motherboard also boasts full Wi-Fi 7 support for the best speeds and latencies over Wi-Fi, while featuring 5G LAN for lightning-fast wired networking.
- βIn addition to the 9x USB Type-A ports and the 3x USB Type-C ports on the rear I/O, the MAG X870 TOMAHAWK WIFI offers a front USB Type-C header that supports 27W power delivery to charge your devices without hunting for a power outlet.
Customer Reviews (11)
Based on 11 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
The MAG X870 TOMAHAWK WIFI pulls off an understated, black design that would look stunning in any PC build. It comes equipped with a robust 17-phase (14 + 2 + 1) Duet Rail Power System consisting of 80A Smart Power Stages and an Extended Heatsink for effective thermals β ensuring even the best AMD Ryzen processors can hit peak performance even throughout extended gaming sessions. Like its elder siblings, the MAG X870 TOMAHAWK WIFI embraces MSIβs EZ DIY philosophy, granting you features like user-friendly installation of graphics cards, M.2 SSDs, M.2 heatsinks, Wi-Fi antennae, and more. The motherboard also boasts full Wi-Fi 7 support for the best speeds and latencies over Wi-Fi, while featuring 5G LAN for lightning-fast wired networking. In addition to the 9x USB Type-A ports and the 3x USB Type-C ports on the rear I/O, the MAG X870 TOMAHAWK WIFI offers a front USB Type-C header that supports 27W power delivery to charge your devices without hunting for a power outlet.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 11 reviews confirm quality.
- βCurrently 14% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.