










MSI MAG Z790 Tomahawk WiFi Gaming Motherboard (Supports 12th/13th Gen Intel Processors, LGA 1700, DDR5, PCIe 5.0, M.2, 2.5Gbps LAN, USB 3.2 Gen2, Wi-Fi 6E, ATX)
In Stock
SKU: 2D700FE5
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Enhanced Power Design | 16+1+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost |
| Lightning Fast Game experience | PCIe 5.0 slot, Lightning Gen 4 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2x2 |
| Premium Thermal Solution | Extended Heatsink Design and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Chipset Type | Intel Z790 |
| Memory Clock Speed | 7200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Pentium |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 8-pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 15 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 10 |
| Total Usb Ports | 10 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | MSI |
| Model Name | MAG |
| Model Number | MAG Z790 TOMAHAWK |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| UPC | 824142305690 |
| Item Type Name | Gaming Desktop Motherboard |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.5 inches |
| Item Weight | 1.77 kg |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 24.4L x 6.4W x 30.5H Centimetres |
| Product Dimensions | 12 x 9.6 x 2.5 inches |
| Item Weight | 3.65 pounds |
| Manufacturer | MSI |
| Item model number | MAG Z790 Tomahawk WiFi |
| Date First Available | April 19, 2023 |
| Brand | msi |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel 12th Gen, Intel 13th Gen |
| Chipset Type | Intel |
| Model Name | MAG |
| CPU Model | Core i5 Family |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| RAM Memory Maximum Size | 192 GB |
| Item Model Number | 2D700FE5 |
About This Item
- βEnhanced Power Design: 16+1+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost
- βLightning Fast Game experience: PCIe 5.0 slot, Lightning Gen 4 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2x2
- βPremium Thermal Solution: Extended Heatsink Design and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works
- βSupports 12th/13th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron processors for LGA 1700 socket
- βSupports DDR5 Memory, up to 7200+(OC) MHz
- βBIOS update may be required when used with some 14th generation Intel Core processors, visit MSI support website for more information
- βMSI MAG Z790 Tomahawk WiFi Computer Gaming Motherboard (Supports 12th/13th Gen Intel Processors, LGA 1700, DDR5, PCIe 5.0, M.2, USB 3.2 Gen2, Wi-Fi 6E, ATX) Intel Gaming PC Motherboards
Customer Reviews (11)
Based on 11 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports 12th/13th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron processors for LGA 1700 socket Supports DDR5 Memory, up to 7200+(OC) MHz Enhanced Power Design: 16+1+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost Lightning Fast Game experience: PCIe 5.0 slot, Lightning Gen 4 x4 M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Premium Thermal Solution: Extended Heatsink Design and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works BIOS update may be required when used with some 14th generation Intel Core processors, visit MSI support website for more information
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.2/5 by verified buyers β 11 reviews confirm quality.
- βCurrently 5% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.