







MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi Gaming Motherboard (Supports Core Ultra Series 2 Intel Processors, LGA 1851, DDR5, PCIe 5.0, M.2, SATA, 5Gbps LAN, USB Type-C, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4,...
In Stock
SKU: 055586C8
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Wi-Fi 7 | the latest wireless solution with a new 320MHz channel, achieving a maximum transmission speed of 5.8Gbps |
| Extended Heatsink Design | extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end processors run in full speed |
| Quadruple M.2 Connectors | onboard quadruple M.2 connectors for maximum storage performance |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Supports Intel Core Ultra Processors (Series 2) |
| Chipset Type | Intel Z890 |
| Memory Clock Speed | 7800 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 18 |
| Total SATA Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 7 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | MAG Z890 TOMAHAWK WIFI |
| Model Number | MAG Z890 TOMAHAWK WIFI |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142382226 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.76 inches |
| Item Weight | 4.56 Pounds |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 7800 MHz |
| Brand | msi |
| CPU Socket | LGA 1851 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Supports Intel Core Ultra Processors (Series 2) |
| Chipset Type | Intel Z890 |
| Memory Clock Speed | 7800 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | Z890TOMAHAWKWIFI |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Series | Z890TOMAHAWKWIFI |
| Item model number | MAG Z890 TOMAHAWK WIFI |
| Item Weight | 4.56 pounds |
| Product Dimensions | 13.46 x 10.55 x 2.76 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 13.46 x 10.55 x 2.76 inches |
| Manufacturer | MSI |
| Date First Available | October 10, 2024 |
| Item Model Number | 055586C8 |
About This Item
- βWi-Fi 7: the latest wireless solution with a new 320MHz channel, achieving a maximum transmission speed of 5.8Gbps
- βExtended Heatsink Design: extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end processors run in full speed
- βQuadruple M.2 Connectors: onboard quadruple M.2 connectors for maximum storage performance
- βSupports Intel Core Ultra Processors (Series 2)
- βSupports Dual Channel DDR5 Memory, up to 256GB
- βSupports Intel Core Ultra Processors (Series 2)
- βSupports Dual Channel DDR5 Memory, up to 256GB
- βWi-Fi 7: the latest wireless solution with a new 320MHz channel, achieving a maximum transmission speed of 5.8Gbps
- βExtended Heatsink Design: extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end processors run in full speed
- βQuadruple M.2 Connectors: onboard quadruple M.2 connectors for maximum storage performance
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports Intel Core Ultra Processors (Series 2) Supports Dual Channel DDR5 Memory, up to 256GB Wi-Fi 7: the latest wireless solution with a new 320MHz channel, achieving a maximum transmission speed of 5.8Gbps Extended Heatsink Design: extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end processors run in full speed Quadruple M.2 Connectors: onboard quadruple M.2 connectors for maximum storage performance
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.