










MSI MEG Vision X AI 2NVV9-043US Intel Core Ultra 9 285K 13.3" Gaming Desktop PC
$6,562.80
In Stock
SKU: 9FCBC572
Key Features:
MSIMEG Vision X AI 2NVV9-043US+50 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | MSI |
| Brand | MSI |
| Model | MEG Vision X AI 2NVV9-043US |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Ultra 9 285K |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Cache Per Processor | 36 MB L3 Cache |
| Memory | 64GB DDR5 |
| Storage | 2TB M.2 NVMe Gen5 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB GDDR7 256-bit |
| Ethernet | 5G Ethernet |
| Power Supply | 850W 80+ Gold |
| Cooling System | Liquid 360 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Chipset | Intel Z890 |
| CPU Type | Intel Core Ultra 9 |
| CPU Name | Intel Core Ultra 9 285K |
| L2 Cache Per CPU | 40 MB |
| L3 Cache Per CPU | 36 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 64GB DDR5 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Storage Spec | 2 TB M.2 NVMe Gen5 |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | 13.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Display Feature | FHD (1080x1920) 60Hz |
| Audio Chipset | ALC1220P |
| Audio Channels | 7.1 Channel HD Audio with Nahimic 3 audio enhancer |
| LAN Speed | 5Gbps |
| WLAN | Intel Killer™ BE1750 (WiFi 7) |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Front USB | 2 x USB 5Gbps Type A1 x USB 10Gbps Type C (Supports PD 15W) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 2 x Thunderbolt 44 x USB 5Gbps Type A2 x USB 10Gbps Type A1 x USB 20Gbps Type C (Supports PD 15W) 1 x USB 10Gbps Type A |
| Motherboard Expansion | 1 x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen5 x4)2 x M.2 SSD slots (NVMe PCIe Gen4 x4) |
| Mouse Type | MSI Gaming Mouse |
| Keyboard Type | MSI Gaming Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 19.79" x 11.78" x 16.67" |
| Weight | 39.6 Ibs. |
| First Listed on Newegg | March 11, 2025 |
| Item Model Number | 9FCBC572 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
MSI MEG Vision X AI (Tower) Gaming Desktop, Display 13.3″ FHD (1080×1920) 60Hz Touchscreen, Intel Ultra 9 285K, RTX 5080, 64GB DDR5 Memory, 2TB Gen 5 M.2 NVMe, 850W USB Type-C, VR-Ready, Windows 11 Pro
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.