







MSI MPG X870E Edge TI WiFi Gaming Motherboard (AMD Ryzen 9000/8000/7000 Series Processors, AM5, DDR5, PCIe 4.0, M.2, SATA 6Gb/s, USB 3.2 Gen 2, HDMI/DP, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3,...
In Stock
SKU: AE4EBCEC
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Frozr Guard | Enlarged heatsink with heat-pipe, MOSFET thermal pads rated for 7W/mk, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop gaming experience |
| Lightning Fast Game experience | PCIe 5.0 slot, Lightning Gen 5 M.2 |
| Ultra Connect | USB4 and 5G LAN with Wi-Fi 7 Solution - The latest solution for professional and multimedia use, delivering secure, stable, and high-speed networking and data transmission |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Supports AMD Ryzen 9000/7000 Series Desktop Processor |
| Chipset Type | X870E |
| Memory Clock Speed | 8400 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 9 |
| Main Power Connector Type | 4+4-pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | MSI |
| Model Name | X870EEDGEWTIWIFI |
| Model Number | MPG X870E Edge TI WiFi |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142395363 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 3 inches |
| Item Weight | 2.43 kg |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 34.3L x 27.2W x 7.6H Centimetres |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 7800 MHz |
| Brand | msi |
| CPU Socket | LGA 1851 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Core Ultra Series 2 Intel Processors |
| Chipset Type | Intel Z890 |
| Memory Clock Speed | 7800 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | Z890CARBONWIFI |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Series | Z890CARBONWIFI |
| Item model number | MPG Z890 CARBON WIFI |
| Item Weight | 5.35 pounds |
| Product Dimensions | 13.86 x 11.26 x 3.38 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 13.86 x 11.26 x 3.38 inches |
| Color | Carbon Black |
| Manufacturer | MSI |
| Date First Available | October 10, 2024 |
| Item Model Number | AE4EBCEC |
About This Item
- βFrozr Guard: Enlarged heatsink with heat-pipe, MOSFET thermal pads rated for 7W/mk, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop gaming experience
- βLightning Fast Game experience: PCIe 5.0 slot, Lightning Gen 5 M.2
- βUltra Connect: USB4 and 5G LAN with Wi-Fi 7 Solution - The latest solution for professional and multimedia use, delivering secure, stable, and high-speed networking and data transmission
- βSupports AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series Desktop Processors
- βSupports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 8400+ MT/s (OC)
- βSupport Intel Core Ultra Processors (Series 2)
- βSupport Dual Channel DDR5 Memory, up to 256GB
- βWi-Fi 7: the latest wireless solution with a new 320MHz channel, achieving a maximum transmission speed of 5.8Gbps
- βPremium Thermal Design: heavy plated heatsink with heat-pipe/high quality 7W/mK MOSFET thermal pads/extra choke thermal pads/onboard M.2 Shield Frozr
- βDual LAN: dual premium network solution for both Intranet and Internet, offering a smooth gaming experience for effective network connection
Customer Reviews (11)
Based on 11 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series Desktop Processors Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 8400+ MT/s (OC) Frozr Guard: Enlarged heatsink with heat-pipe, MOSFET thermal pads rated for 7W/mk, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop gaming experience Lightning Fast Game experience: PCIe 5.0 slot, Lightning Gen 5 M.2 Ultra Connect: USB4 and 5G LAN with Wi-Fi 7 Solution - The latest solution for professional and multimedia use, delivering secure, stable, and high-speed networking and data transmission
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 11 reviews confirm quality.
- βCurrently 11% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.