










MSI PRO B550M-VC WiFi ProSeries Motherboard (AMD AM4, DDR4, PCIe 4.0, SATA 6Gb/s, M.2, USB 3.2 Gen 2, HDMI/DP, Wi-Fi, mATX)
In Stock
SKU: 089C4F8F
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Lightning Fast Experience | PCIe 4.0, Lightning Gen4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr |
| Premium Thermal Solution | 7W/mK pad, additional choke thermal pad and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works |
| Powerful Design | Core Boost, Digital PWM IC, 2oz Thickened Copper PCB, Creator Genie, DDR4 Boost |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 5000 Series, 3000 4000 G-Series |
| Chipset Type | AMD 550X |
| Memory Clock Speed | 4400 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 7 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 6 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | MSI |
| Model Name | 9B13-144-548 |
| Model Number | 9B13-144-548 |
| Manufacturer | MSI COMPUTER |
| UPC | 824142299258 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.5 inches |
| Item Weight | 1.09 kg |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 24.4L x 6.4W x 24.4H Centimetres |
| Item Model Number | 089C4F8F |
About This Item
- βLightning Fast Experience: PCIe 4.0, Lightning Gen4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr
- βPremium Thermal Solution: 7W/mK pad, additional choke thermal pad and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works
- βPowerful Design: Core Boost, Digital PWM IC, 2oz Thickened Copper PCB, Creator Genie, DDR4 Boost
- βSupports AMD Ryzen 5000 & 3000 Series desktop processors (not compatible with AMD Ryzen 5 3400G & Ryzen 3 3200G) and AMD Ryzen 4000 G-Series desktop processors
- βSupports DDR4 Memory, up to 4400(OC) MHz
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD Ryzen 5000 & 3000 Series desktop processors (not compatible with AMD Ryzen 5 3400G & Ryzen 3 3200G) and AMD Ryzen 4000 G-Series desktop processors Supports DDR4 Memory, up to 4400(OC) MHz Lightning Fast Experience: PCIe 4.0, Lightning Gen4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr Premium Thermal Solution: 7W/mK pad, additional choke thermal pad and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works Powerful Design: Core Boost, Digital PWM IC, 2oz Thickened Copper PCB, Creator Genie, DDR4 Boost
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.7/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.