







MSI PRO B650-A WiFi ProSeries Motherboard (AMD AM5, ATX, DDR5, PCIe 4.0, M.2, SATA 6Gb/s, USB 3.2 Gen 2, HDMI/DP, Wi-Fi 6E, AMD Ryzen 9000/8000/7000 Series Desktop Processors)
In Stock
SKU: F3865D7A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Premium Thermal Solution | 7W/mK pad, additional choke thermal pad and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works |
| High Quality PCB | 6-layer PCB made by 2oz thickened copper |
| Lightning Fast Game experience | PCIe 4.0 slots, Lightning Gen 4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 9000, 8000, 7000 Series Desktop Processors |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 7200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 5 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | MSI |
| Model Name | B650-A WiFi |
| Model Number | B650AWIFI |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142376324 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.9 inches |
| Item Weight | 1.86 kg |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Model Number | F3865D7A |
About This Item
- βPremium Thermal Solution: 7W/mK pad, additional choke thermal pad and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works
- βHigh Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper
- βLightning Fast Game experience: PCIe 4.0 slots, Lightning Gen 4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr
- βSupports AMD Ryzen 9000/8000/7000 Series Desktop Processors
- βSupports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 7200+MHz (OC)
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD Ryzen 9000/8000/7000 Series Desktop Processors Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 7200+MHz (OC) Premium Thermal Solution: 7W/mK pad, additional choke thermal pad and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop works High Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper Lightning Fast Game experience: PCIe 4.0 slots, Lightning Gen 4 x4 M.2 with M.2 Shield Frozr
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.