







MSI PRO B650-S WiFi ProSeries Motherboard (Supports AMD Ryzen 7000 Series Processors, AM5, DDR5, PCIe 4.0, M.2 Slots, SATA 6Gb/s, USB 3.2 Gen 2, HDMI/DP, Wi-Fi 6E, 2.5Gbps LAN,...
In Stock
SKU: E1DC1EC5
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | MSI |
| Department | Motherboards |
| Enhanced Power Design | 12+2 Duet Rail Power System with P-PAK, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost |
| High Quality PCB | 6-layer PCB made by 2oz thickened copper |
| 2.5G LAN with Wi-Fi 6E Solution | Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Athlon |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Memory Clock Speed | 7200 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 20 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 12 |
| Total Usb Ports | 12 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | MSI |
| Model Name | PRO B650-S |
| Model Number | B650SWIFI |
| Manufacturer | MSI |
| UPC | 824142336267 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.76 inches |
| Warranty Description | 3 year manufacturer |
| Item Model Number | E1DC1EC5 |
About This Item
- βEnhanced Power Design: 12+2 Duet Rail Power System with P-PAK, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost
- βHigh Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper
- β2.5G LAN with Wi-Fi 6E Solution: Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection
- βSupports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors
- βSupports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 7200+MHz (OC)
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 7200+MHz (OC) Enhanced Power Design: 12+2 Duet Rail Power System with P-PAK, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost High Quality PCB: 6-layer PCB made by 2oz thickened copper 2.5G LAN with Wi-Fi 6E Solution: Upgraded network solution for professional and multimedia use. Delivers a secure, stable and fast network connection
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 10% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.